Hrabko upozornil, že celá spoločnosť, ktorá prešla krátko po sebe parlamentnými aj prezidentskými voľbami, je polarizovaná. "Frustrácia a radikalizácia časti politikov, aktivistických médií a časti spoločnosti mohla viesť až k takémuto bezprecedentnému kroku," poznamenal Hrabko. Demokraciu však za ohrozenú nepovažuje. Pripomenul, že v dôsledku atentátov prišli o život viacerí americkí prezidenti, aj švédsky premiér Olof Palme a demokraciu ako takú to neohrozilo.
Úroveň komunikácie politikov sa však podľa Hrabka v priebehu posledných rokov zhoršila, rétorika je agresívnejšia, a to aj v prípade politikov, ktorí sami seba označujú za slušných a demokratických. "Politici naozaj sú vinníkmi toho, v akej nálade sa spoločnosť ocitá. Samozrejme, nie sami, tam vidím naozaj veľkú úlohu sociálnych médií," povedal.
Mnohí ľudia podľa Hrabka komunikujú najmä v rámci izolovaných názorových bublín na sociálnych sieťach, kde si svoje postoje opakovane potvrdzujú v dialógu s názorovo rovnako orientovanými diskutérmi. "Tam sa to radikalizuje," podčiarkol. Ak sa nepodarí znížiť napätie v spoločnosti, bude podľa Hrabka stále existovať riziko agresivity voči rôznym názorovým skupinám.