Exotický sršeň ázijský sa dostal do Európy pravdepodobne na nákladnej lodi z Číny pred 20 rokmi. Za ten čas sa stihol z centrálneho Francúzska rozšíriť do celej krajiny, na Pyrenejský polostrov, do krajín Beneluxu, Švajčiarska, Nemecka, Veľkej Británie a vlani ho potvrdili aj v Maďarsku, len šesť kilometrov od Slovenska.
„Musíme sa pripraviť na to, čo budeme robiť, keď sa objaví aj na našom území. Na stránke Štátnej ochrany prírody je možnosť nahlásiť výskyt netradičného sršňa cez systém rýchleho varovania. Ktokoľvek, kto má podozrenie, že vidí sršňa, môže ho nafotiť a zaslať nám fotografiu,“ uviedla riaditeľka ŠOP Marta Mútňanská.
Sršeň ázijský si často stavia hniezda v blízkosti sídiel, v podkrovných priestoroch a škárach alebo vysoko v korunách stromov. „Nechceme dopadnúť ako vo Francúzsku, kde 10 rokov nerobili nič a teraz majú obrovské množstvá hniezd sršňov a nemajú včelstvá, pretože v priebehu jednej sezóny zlikvidujú niekoľko včelích rodín,“ doplnila Mútňanská s tým, že včely sú pre sršne ázijské vynikajúci zdroj potravy. Naše včely sa pred nimi nedokážu ochrániť. Agresívnejšie reagujú aj na človeka a útočia vo väčších skupinách.