"Najpútavejšie a najzaujímavejšie boli dva - Endotest a Prepelica. Prvý bol zaujímavý a náročný tým, že som ho vykonával sám na sebe. Bol spojený s odberom značného množstva krvi bez prítomnosti zdravotníckeho personálu, ale aj tým, že v tej najťažšej fáze letu, kedy je telo vystavené drastickým zmenám súvisiacim s adaptáciou na podmienky mikrogravitácie, sme úmyselne telo rôznymi spôsobmi stresovali, aby sa zistilo, čo všetko ľudský organizmus zvládne a ako reaguje na určité podnety. Biologický experiment bol zaujímavý, pretože sme pracovali so živým organizmom, ktorý sa na podmienky mikrogravitácie, na rozdiel od nás, nemohol pripraviť. Experiment pohltil všetkých na palube a zabral podstatne viac času, ako sa počítalo," uviedol pre TASR Bella.
Po návrate na Slovensko pracoval do roku 2004 na ministerstve obrany. Potom viedla jeho cesta do zahraničia. V rokoch 2004 - 2007 pôsobil v diplomatických službách ako pridelenec obrany pri zastupiteľskom úrade SR v Moskve. V zahraničí pôsobil aj v rokoch 2013 - 2017, taktiež ako pridelenec obrany pri zastupiteľskom úrade SR v Kyjeve.
Od 1. septembra 2020 do 31. júla 2022 bol zamestnancom Ministerstva dopravy a výstavby SR vo funkcii štátny radca na útvare Letecký a námorný vyšetrovací útvar. V súčasnosti je na dôchodku.
V roku 1999 prezident Rudolf Schuster prepožičal Ivanovi Bellovi vysoké štátne vyznamenanie vojenský Rad Ľudovíta Štúra I. triedy. Okrem toho je nositeľom rôznych iných domácich aj zahraničných medailí, vyznamenaní a ocenení. Bolo mu udelené čestné občianstvo v rodnej obci Dolná Lehota, mesta Brezna a mesta Malacky. Je čestným členom niekoľkých záujmových a spoločenských organizácií, spolkov a spoločností.
V októbri 2021 prezidentka Zuzana Čaputová mimoriadne vymenovala Ivana Bellu na návrh ministra obrany do vojenskej hodnosti brigádny generál vo výslužbe.