Raísí, Abdollahján a ďalší ľudia prišli o život, keď sa vrtuľníkom v nedeľu vracali z provincie Východný Azerbajdžan na severozápade Iránu, kde spolu s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom inaugurovali projekt priehrady na spoločnej hranici.
Vrak vrtuľníka sa našiel po zhruba 15 hodinách v pondelok skoro ráno, pričom štátna televízia uviedla, že prezident zahynul. Raísiho konvoj zahŕňal tri vrtuľníky - ďalšie dva "bezpečne dorazili do svojho cieľa", uviedla tlačová agentúra Tasním.
Agentúra Reuters informovala, že v súvislosti s Raísího smrťou vyjadrili už sústrasť lídri viacerých Iránu naklonených štátov vrátane Ruska, Turecka, Indie či Číny, ale aj proiránskych militantných formácií - Hizballáhu z Libanonu, Hamasu z palestínseho Pásma Gazy či húsíjských povstalcov z Jemenu. Reakcií zo Západu je menej, aj keď Európska únia a Japonsko či talianska premiérka Giorgia Meloniová tiež vyjadrili sústrasť.
Medzičasom exilová opozičná skupina Národná rada odporu Iránu vo vyhlásení označila Raísího smrť za "monumentálny a nenapraviteľný strategický úder" pre islamskú republiku.