Traja z piatich pacientov s lupusom a jeden z troch pacientov s inými ochoreniami súvisiacimi s reumatológiou uvádzali čoraz častejšie narušený spánok so snami, zvyčajne živé a znepokojujúce nočné mory tesne pred ich halucináciami. Nočné mory často zahŕňali napadnutie, uväznenie, rozdrvenie alebo pád.
Anketári zistili, že používanie pojmu "denné mory" namiesto "halucinácie" pri rozprávaní často viedlo k tomu, že o nich boli pacienti ochotnejší rozprávať a mali pocit, že je to menej desivé a stigmatizované slovo. Pacienti, ktorí zažívali halucinácie, sa zdráhali podeliť o svoje zážitky a mnohí odborníci uviedli, že nikdy neuvažovali o tom, že by nočné mory a halucinácie mohli súvisieť so vzplanutím choroby. Väčšina z nich uviedla, že v budúcnosti budú so svojimi pacientmi hovoriť o nočných morách a halucináciách, pričom sa zhodli na tom, že rozpoznanie týchto včasných príznakov vzplanutia môže poskytnúť "systém včasného varovania", ktorý im umožní zlepšiť starostlivosť a dokonca skrátiť čas hospitalizácie.
Autor štúdie profesor Guy Leschziner, neurológ z nemocnice Guys' and St Thomas', uviedol: "Už dlho si uvedomujeme, že zmeny v snívaní môžu znamenať zmeny fyzického, neurologického a duševného zdravia a niekedy môžu byť včasnými ukazovateľmi ochorenia. Toto je však prvý dôkaz, že nočné mory nám môžu pomôcť monitorovať aj také závažné autoimunitné ochorenie, akým je lupus, a je dôležitým upozornením pre pacientov aj lekárov, že príznaky spánku nám môžu napovedať o blížiacom sa relapse."