Ako pripomenula agentúra AFP, poslednou krajinou, ktorá uvalila zákaz na dovoz niektorých indických korenín dvoch konkrétnych značiek, bol minulý týždeň Nepál. Pred tým dovoz obmedzili Hongkong a Singapur. Podľa medializovaných správ boli tieto obmedzenia zavedené po tom, čo testy odhalili prítomnosť etylénoxidu.
Etylénoxid je pesticíd. V korení sa používa ako sterilizačný prostriedok na prevenciu chorôb spôsobených salmonelou a baktériami E.coli. Pravidelné vystavovanie sa bezfarebnej zlúčenine bez zápachu však zvyšuje "riziko rakoviny bielych krviniek" i riziku rakoviny žalúdka, uvádza Americká agentúra na ochranu životného prostredia.
Kontroly u dvoch výrobcov korenín - MDH a Everest, ktoré zásobujú asi štvrtinu trhu v Indii, sa začali po tom, ako spomínaná komisia začiatkom mája nariadila vývozcom "testovať suroviny, pomocné látky, obalové materiály a hotové výrobky" na kontamináciu etylénoxidom. Vyzvala tiež výrobcov, aby sa vyhli používaniu etylénoxidu na sterilizáciu a prešli na "alternatívne metódy" vrátane pary.
"India vyváža korenie do sveta už stáročia," uviedol podľa magazínu GEO výskumník a ekologický aktivista Nárasimha Reddy Donthi. Podľa neho však prestíž Indie v tejto oblasti v posledných rokoch klesá - aj kvôli nedostatku pozornosti zo strany vlády. "Zatiaľ presne nevieme, v akom rozsahu sa kontaminácia vyskytuje u farmárov počas zberu a po spracovaní" úrody, dodal.