Kone tvorili dôležitú súčasť kultúry Baltov, ktorí od prvého do 13. storočia obývali oblasť Pobaltia. Potvrdzujú to nálezy mnohých artefaktov spojených s koňmi a svedectvá cestovateľov, ktorí ich územia navštívili. Balti totiž až do prijatia kresťanstva nepoužívali písmo, preto väčšina informácií o ich kultúre pochádza práve z archeologických prameňov vrátane informácií o pohanských náboženských rituáloch.
Štúdia zverejnená 17. mája vo vedeckom žurnále Science Advances uvádza výsledky biomolekulárnej analýzy 80 obetovaných koní z deviatich nálezísk na území dnešného Poľska, ruskej Kaliningradskej oblasti a Litvy.
Miniatúrny koník prišiel o to najcennejšie.
Vedci skúmali pôvodný predpoklad, podľa ktorého boli na verejné obety vyberané výhradne žrebce. Obety sa vykonávali dekapitáciou, pochovaním zaživa či sťahovaním z kože. Analýza DNA ostatkov koní však ukázala, že žrebcom patrilo iba približne 66 percent ostatkov, kobyly tvorili 34 percent obetí.
"Výsledky dokazujú, že Balti na tento rituál nevyberali výhradne žrebce, ako sa pôvodne predpokladalo," uviedla pre Live Science zooarcheologička Katherine Frenchová, ktorá v súčasnosti pôsobí na Univerzite štátu Washington (WSU).