Zistili totiž, že v počiatočných štádiách tohto neurodegeneratívneho ochorenia môže chorobu zastaviť. Zistili tiež, že ľudia, ktorí majú v neskoršom veku viac telesného tuku, sú určitým spôsobom chránení pred Alzheimerovou chorobou. A je možné, že leptín v tom zohráva určitú úlohu.
Vedci z univerzity v Dundee zistili, že hormón potláčajúci chuť do jedla, ktorý sa prirodzene produkuje v tele zdravých ľudí, môže mať významný vplyv na mozog a môže zastaviť rozvoj Alzheimerovej choroby v jej najranejších štádiách.
Podľa odborníkov z Dundee môže leptín znížiť účinky dvoch toxických proteínov v mozgu nazývaných amyloid a tau, ktoré sa hromadia na neurónoch a vedú k strate pamäti a vzniku Alzheimerovej choroby.
"Pracujeme na úrovni synapsií, čo sú komunikačné body v mozgu, pretože synapsie sú postihnuté na začiatku procesu ochorenia, keď je Alzheimerova choroba ešte zvratná. Náš výskum ukazuje, že leptín by mohol výrazne spomaliť alebo dokonca zastaviť progresiu ochorenia. Zistili sme, že podávanie leptínu môže blokovať schopnosť amyloidu a tau narušiť synapsie a stratu pamäti a môže zabrániť vedľajším účinkom týchto bunkových zmien," hovorí profesorka Jenni Harveyová z Dundee.
Vedci objavili šesť aminokyselinových fragmentov v bielkovinovom hormóne leptíne, ktoré majú schopnosť blokovať negatívne účinky amyloidu a tau v mozgu.
"Vývoj liekov nie je rýchly proces, pričom vývoj väčšiny liekov trvá približne desať rokov. Aj keď sa nejaký liek vyvinie, musí prejsť sériou bezpečnostných kontrol, kým sa dostane k pacientom," povedala Harveyová a dodala, že potrvá nejaký čas, kým sa výsledky jej výskumu dostanú do praxe.