Incident sa navyše snažili ututlať viaceré vlády i britský zdravotnícky systém NHS. Odškodné pre obete sa zrejme vyšplhá na desať miliárd libier (11,7 mld. €). Vyšetrovanie prípadu začala v roku 2017 vtedajšia premiérka Theresa May. „Táto katastrofa nebola nehodou,“ zdôraznil sudca Brian Langstaff poverený vyšetrovaním. Ako sa uvádza v jeho 2 500-stranovej štúdii, infikovanú krv a krvné deriváty dostávali pacienti po úrazoch i pri operáciách.
Dostala sa aj k pacientom s hemofíliou, ktorým sa pri tomto ochorení krv nezráža primerane. Následkom kontaminovanej krvi prišlo o život tritisíc osôb. Ako uvádza BBC News, ďalší nanešťastie ešte zomrú. Medzi infikovanými HIV bolo aj 380 detí s poruchou zrážanlivosti.
Čo je to otrava krvi.
V Langstaffovej správe sa tiež uvádza, že zdravotníci, ako aj úradníci vystavili pacientov „neprijateľnému riziku“. Urobili tak tým, že dovážali krv zo zahraničia vrátane Spojených štátov, kde ju za peniaze darovali napríklad väzni či drogovo závislé osoby. Časť krvi od britských väzňov nebola ani počas určitého obdobia podrobená testom, čím by prišlo k zníženiu rizika hepatitídy.