Z dát portálu Platy.sk vyplýva, že čím vyššie vzdelanie, tým vyšší plat. Rozdiel medzi priemerným základným platom v hrubom je pri ľuďoch so základnou školou a s vysokoškolským vzdelaním 3. stupňa takmer 90 percent.
„Keď sa pozrieme na porovnanie, ktoré je najzaujímavejšie, čiže ľudí s ukončenou strednou školou s maturitou verzus tých, ktorí majú vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa, je tam rozdiel v platoch 39-percentný,“ priblížila manažérka pre vzťahy s verejnosťou spoločnosti Profesia Ľubica Melcerová. Stredoškolsky vzdelaní s maturitou majú v priemere mesačný základ 1 400 eur, tí s vysokoškolským vzdelaním 2. stupňa takmer 2 000 eur mesačne.
Výnimkou je IT sektor
Ľubica Melcerová, Profesia
- Oblasť informačných technológií patrí medzi tie s najvyššími platmi. Paradoxne však 44 percent inzerátov z IT oblasti vyžaduje stredoškolské vzdelanie s maturitou. Na Slovensko sa postupne dostáva trend, ktorý sa dá v zahraničí sledovať najmä v IT sektore. Žiaci a žiačky stredných škôl si po maturite dajú na rok pauzu, pred nástupom na vysokú školu si chcú privyrobiť a získať pracovné skúsenosti. Často sa však stane, že počas pauzy absolvujú odborné kurzy, zamestnajú sa v odbore a do školy sa už nevrátia.
V inzeráte uvedená mzda ≠ možná mzda
Mária Harvaníková, PRO Business Solutions
- Povinnosť zverejňovať plat pri ponuke práce nepomôže nikomu, pre ktorých to mala byť pomoc. Na pozícii je často možnosť rozpätia, kde juniorskému kandidátovi ponúknu nižší plat a zaučia ho, kým seniorskému kandidátovi vedia rovno ponúknuť vyššiu mzdu. Preto ak vidíte pozíciu, ktorá sa vám páči, spĺňate predpoklady a radi by ste sa o ňu uchádzali, iba vás odradí ponúkaný plat - reagujte! Chyták je v tom, že to môže byť iba minimálna ponúkaná mzda na danej pozícii. Pri komunikácii môžete predostrieť vaše očakávanie a na plate sa nakoniec dohodnúť. K obojstrannej spokojnosti.