V erekcii dosahuje medzi troma až šiestimi centimetrami. Teraz vedci odhalili genetickú súvislosť medzi malými penismi týchto ľudoopov a problémami s neplodnosťou u mužov.
Gorila je najväčším zo všetkých ľudoopov, ale penis má najmenší z nich. Veľkosť pohlavných orgánov gorily súvisí s ďalšími nedostatkami v jej reprodukčných schopnostiach, ako je nízky počet spermií, pričom spermie majú tiež horšiu pohyblivosť a zníženú schopnosť viazať sa na vajíčka.
Toto sú tri menej známe gynekologické zdravotné problémy.
Dominantný gorilí samec má takmer výhradný prístup k samiciam vo svojej tlupe. Jeho spermie nemusia súperiť s ostatnými samcami, a je teda schopný produkovať potomstvo bez potreby tvoriť mnoho kvalitných spermií.
Gorily a ľudia zdieľajú drvivú väčšinu génov. Vedci z University v Buffale teraz odhalili 578 gorílích génov, ktoré sa podieľajú na tvorbe spermií. Pri mnohých z týchto génov sme pritom doteraz nevedeli, akú úlohu zohrávajú v mužskej plodnosti.
Z výskumu vedcov z Buffala vyplýva, že neplodní muži majú nevýhodné gorilie gény častejšie. "Aj keď je pravdepodobné, že sa tieto gény podieľajú na plodnosti mužov, je potrebný ďalší výskum, aby sme zistili, ako presne fungujú v tele. Neplodnosť je veľmi zložitá, a nie všetko závisí od genetiky," uviedol hlavný autor štúdie Jacob Bowman z Univerzity v Buffale.