Zastrelenie izraelského premiéra Jicchaka Rabina sa odohralo po masovom mierovom zhromaždení 4. novembra 1995 na Námestí kráľov Izraela v Tel Avive. Rabina zabil židovský extrémista Yigal Amir, ktorý bol nahnevaný kvôli dohodám z Osla, v ktorých Rabin súhlasil s postúpením niektorých území okupovaných v šesťdňovej vojne (1967) Organizácii pre oslobodenie Palestíny (OOP) výmenou za mier.
Ako uvádza portál Britannica, Amir vystrelil dve guľky, ktoré zasiahli Rabina. Jedna guľka prenikla do Rabinovho chrbta, pretrhla mu slezinu a prepichla ľavé pľúca. Druhá prešla jeho hrudného koša a cez pravé pľúca. Rabin v tú noc zomrel.
V Belehrade spáchali 12. marca 2003 atentát na srbského premiéra Zorana Djindjića. Páchateľom bol ostreľovač z ultranacionalistickej špeciálnej policajnej jednotky s väzbami na organizovaný zločin. Informuje o tom portál Radio Free Europe. Djindjič bol hybnou silou zvrhnutia juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča a stal sa prvým demokraticky zvoleným premiérom v postkomunistickom Srbsku.
Údajný strojca úkladnej vraždy, bývalý vodca polovojenských jednotiek Milorad Ulemek, známy aj ako Legija bol v roku 2007 odsúdený na 40 rokov za mrežami. Rovnakú výšku trestu dostal aj strelec Zvezdan Jovanovič za zosnovanie plánu s cieľom zavraždiť Djindjiča.