Okrem toho policajti zaznamenali, že Cintula s niekým o atentáte komunikoval ešte pred jeho vykonaním. Stále tak pracujú s viacerými vyšetrovacími verziami. Pri informovaní o tom, že útočník mohol mať komplica, nevychádzali podľa Kaliňáka len z informácií o facebookovom účte. „Tých je viac, nielen táto. To bol len príklad,“ dodal.
Podľa bezpečnostného analytika Radovana Bránika je takýto postup Mety bežný. „V politike tejto firmy je zásada, že nenecháva profily páchateľov nejakých násilných trestných činov, predovšetkým teroru, alebo takých, ktorí majú spôsobilosť sa stať mediálnymi hviezdami. V doslovnom zmysle slova nejde o zmazanie konta. To je akási suspendácia, ktorá spôsobí len to, že je nedostupné pre verejnosť. To znamená, že nikto si ten profil už nevyhľadá,“ ozrejmil pre Nový Čas.
Zároveň sa netreba obávať o to, že by boli dáta definitívne fuč. „Facebook ich vždy odkladá a poskytuje ich v rámci súčinnosti vyšetrovacím orgánom. Nie vždy, ale zvyčajne. Čiže k poškodeniu dôkazov nedošlo.“ Celý proces niekedy trvá dni. „Na Slovensku má Facebook veľmi malú administrátorskú základňu. Tým, že to malo medzinárodný dosah, tak konali veľmi rýchlo,“ dodal expert. Robert Kaliňák už potvrdil, že Meta poskytne našim orgánom všetky dáta v urýchlenom režime.
Možný terorizmus
O tom, že situácia je vážna, svedčí fakt, že sa na bezpečnostnej rade zúčastnil aj generálny prokurátor Maroš Žilinka. Ten nevylúčil, že vo vyšetrovaní môže nastať významná zmena: „Ak sa v spoločnosti vynárajú otázky, prečo to nie je vedené ako trestný čin terorizmu, odpovedám, že je možné, že sa takto skutok prekvalifikuje, no len na základe výsledkov dokazovania.“