Jednou z motivácií bolo zbaviť sa zbytočných kôp papiera. „V marci 2014 sme si eRecept načrtli na tabuľu, v apríli sme mali hotový koncept. S ním sme začali obchádzať firmy, ktoré dodávajú softvér lekárňam, nemocniciam a ambulanciám. Vývoj bol napokon desaťkrát prácnejší ako prvotná predstava. Po pol roku sme systém spustili. Úplne prvý recept novým spôsobom predpísal 8. októbra 2014 pneumológ z Humenného pre svojho astmatického pacienta,“ vysvetľuje Ján Tomášik, riaditeľ úseku IT v zdravotnej poisťovni Dôvera. Najťažšie v celom procese bolo presvedčiť softvérové firmy. Náročné bolo presvedčiť aj lekárov, mnohí do toho vôbec nechceli ísť.
Kedy nastal zlom?
Na jar 2017, keď štát zistil, že jeho riešenie nie je pripravené na spustenie a hrozí, že príde o milióny z eurofondov. „Dôvera si svoje riešenie patentovala, aby ho nemohol niekto skopírovať. Neskôr sme sa však rozhodli postúpiť ho štátu - bezplatne. Už len kvôli pacientom bolo lepšie náš eRecept ponúknuť ostatným. Od Nového roka 2018 sa stal súčasťou štátneho riešenia a spustil sa plošne pre všetkých. Až s eReceptom si lekári postupne začali uvedomovať, že im stačí napríklad pre chronických pacientov raz za rok predpísať liek elektronicky a ušetria kopu času pacientovi i sebe,“ pokračuje Tomášik. Veľa sa ušetrilo na papierových tlačivách. Tie mali ochranné prvky a boli relatívne drahé.
Už nemusia zbytočne čakať
Úplne odpadli náklady na tzv. retax receptov - manuálne zapisovanie v lekárňach. A lekárom ubudlo 30 percent pacientov v čakárňach. Už si tam nemusia chodiť sadnúť alebo vyklopkávať na dvere len preto, že potrebujú recept. „Neviem si predstaviť, ako by počas pandémie fungovalo predpisovanie liekov, nebyť eReceptu. Ako by sa k svojim životne dôležitým liekom dostali chronickí pacienti? Asi by Slovensko malo ešte horšie čísla úmrtnosti nielen na covid,“ dodáva Tomášik.