Na slovenskom území zaznamenali luniaka sivého. Je to pomerne malý druh dravca s výrazným červeným okom, ktorý je v strednej Európe veľmi vzácny. „A práve jeden luniak sa rozhodol ,skontrolovať‘ novovysadené stromy na okraji Chráneného vtáčieho územia Sysľovské polia, čo je chránené vtáčie územie v katastri mestských častí Bratislavy-Jarovce, Rusovce a Čunovo,“ uvádza hovorca mesta Bratislava Peter Bubla.
Mladí pozorovatelia vtáctva vzácneho dravca videli v okolí trojhraničného bodu medzi Slovenskom, Maďarskom a Rakúskom. „V nedeľu sa tento loviaci jedinec rozhodol zaletieť na Slovensko a pristál na jednom z nedávno vysadených stromov na hranici,“ uvádza ornitológ Ján Dobšovič. Mnohí pozorovatelia si zapisujú, v ktorej krajine aký druh videli, a tak im pribudol aj slovenský zápis. Bolo to síce len dva-tri metre za hraničnou čiarou, ale bol tu!
„Luniak sivý je v strednej Európe veľmi vzácnym hosťom. Ide o druh, ktorý hniezdi v Afrike, Indii a v Európe prakticky len na Pyrenejskom polostrove. U nás je to len tretie pozorovanie tohto vzácneho druhu,“ dodáva. Luniaka videl len v Ázii a na Cypre. „Toto pozorovanie bolo aj pre mňa veľkým prekvapením a veľmi ma to teší.“
Luniak sivý
- alebo haja sivá
- latinsky Elanus caeruleus
- druh dravca z čeľade jastrabovité (Accipitridae)
- v 20. storočí sa rozšíril z Afriky na Pyrenejský polostrov
- v Európe hniezdi dnes v počte 1 000 až 2 000 párov v Portugalsku, Španielsku a vo Francúzsku