Okrem reďkovky rastie na farme Adriána Nagyho pri Dunajskej Strede aj cibuľka jarná, kapusta, kel, kaleráb, cukrová kukurica a karfiol. „S pestovaním začal môj otec pred vyše tridsiatimi rokmi. Postupne som aj s bratom prevzal štafetu a spoločne sme sa zamerali na pestovanie tradičnej zeleniny,“ vysvetľuje konateľ malej rodinnej firmy.
Karfiol vo farbách dúhy
Ak ste už niekedy v obchode narazili na zelené, fialové alebo oranžové karfiolové hlavičky, zrejme ste netušili, že sa pestujú aj u nás, na Slovensku. Za nevšedným zafarbením našej obľúbenej slovenskej zeleniny nie je žiadna veda, všetko prebieha pod taktovkou matky prírody.
Fialový karfiol svoju farbu získava vďaka zdraviu prospešným flavonoidom, oranžový je zase obohatený o vitamín A či betakarotén. Karfiol zelenej farby vznikol skrížením klasickej bielej odrody s brokolicou. Tak ako jeho farební súrodenci, má mierne sladkastú chuť, štruktúrou je jemnejší a krémovejší. Použitie v kuchyni má tento druh zeleniny naozaj široké, karfioly môžete vyprážať, variť, mixovať, piecť aj zapekať. V chladničke vám pár dní vydržia, na rozdiel od reďkoviek alebo kukurice.
Kukurica nie je chladničkový typ
Zvyknete aj vy robiť túto chybu? Kúpite si kukuricu v strede týždňa do zásoby, no k vareniu sa dostanete až cez víkend. Obľúbená pochúťka je najlepšia čerstvá, skúste si ju preto pripraviť hneď po nákupe. Stačí desať minút a zaručene si pochutíte.
„Mrkvu alebo zemiaky je možné skladovať aj dlhodobo, pri plodinách ako kukurica či reďkovka to nejde. Naša zelenina sa potrebuje k zákazníkom dostať čo najskôr, aby sa zachovala jej čerstvosť, “ upozorňuje Adrián Nagy. Úroda z Jahodnej sa preto ešte v deň zberu odváža a často sa už nasledujúce ráno predáva v Kauflande.
Obľúbený predajca potravín vlani zaradil do svojho sortimentu takmer 50 tisíc ton slovenskej zeleniny a ovocia a aby bola jeho ponuka čo najširšia, pravidelne spolupracuje aj s menšími farmármi a pestovateľmi. „Od domácich dodávateľov pochádza až 50 % u nás predávaného ovocia a zeleniny, ktoré sa dajú vypestovať v našich klimatických podmienkach,“ hovorí Ľuba Barošová, vedúca nákupu ovocia a zeleniny spoločnosti Kaufland Slovenská republika.
O všetkom rozhoduje počasie
Pestovanie ovocia a zeleniny je mimoriadne závislé od počasia, v dnešnej dobe neustálych klimatických zmien, prudkých dažďov, sucha i prízemných mrazov pestovatelia nevedia svoje dodávky vždy garantovať. Kaufland je na tieto situácie pripravený, chýbajúci sortiment operatívne dopĺňa z iných zdrojov. Aj vďaka takémuto prístupu môžu malí pestovatelia nielen ľahšie dýchať, no trúfnu si tiež na netradičné odrody, pri ktorých výsledok nikdy nie je istý. Vlani sa v regáloch reťazca objavilo vše 4 000 hlávok fialového karfiolu, viac než 900 kusov zeleného karfiolu a romanesca.
Kvalita, na ktorú sa môžete spoľahnúť
O certifikácii GLOBALG.A.P. ste možno ešte nepočuli, o to viac je dôležitá pre budúcnosť nášho poľnohospodárstva. Pestovatelia, ktorí ju chcú získať, musia svoju zeleninu a ovocie pestovať udržateľným spôsobom a spĺňať viacero kritérií, ktoré sú dokonca prísnejšie než slovenská legislatíva. Kontroluje sa spôsob pestovania sadeníc, kvalita pôdy aj vody, ktorá sa používa na zavlažovanie, ale tiež dodržiavanie hygieny. „Predtým, než začneme zberať úrodu, vzorky z každého druhu zeleniny posielame na analýzu,“ hovorí A. Nagy zo spoločnosti Adkon. „Podrobné rozbory v laboratóriách zisťujú obsah rezíduí, prítomnosť pesticídov alebo ťažkých kovov. Keby sme niektoré parametre prekročili, certifikát by sme nezískali.“
Pokiaľ nakupujete slovenské ovocie alebo zeleninu v Kauflande, mali by ste vedieť, že všetci jeho dodávatelia tento certifikát majú. Dobrá správa nielen pre naše zdravie, ale takisto pre našu planétu.