2. Opakujú ten istý príbeh stále dokola
Povedzme, že sa svojho partnera opýtate, čo robil v stredu večer. Po tom, čo vás o tom informuje, odpovedzte: "To znie dobre. Škoda, že som tam nebol - povedz mi viac o tom, čo sa stalo." Ľudia, ktorí hovoria pravdu, majú tendenciu rozprávať prirodzeným, voľným spôsobom, hovorí Colwell s tým, že sa neobávajú, že ich prichytia. Preto poskytnú nové, relevantné detaily, ktoré pri prvom rozprávaní neuviedli.
3. Budú hovoriť výstižnejšie
Je prekvapujúce, že ľudia často hovoria lepšie, keď klamú, ako keď hovoria pravdu. To môže znamenať, že používajú zložitejší a sofistikovanejší slovník, než by ste očakávali, so slovami, o ktorých ste ani netušili, že ich poznajú. Ak teda žasnete nad novoobjaveným jazykovým majstrovstvom svojho partnera, je zle. "Je to nápoveda, že vám v tej chvíli klame," hovorí odborník.
4. Nedostanete odpoveď na otázku
Niektoré lži sú nepriame - ľudia vynechávajú rozhodujúce skutočnosti alebo predstierajú zabudnutie. V týchto prípadoch často odpovedajú na otázky otázkami, hovorí Clemente. Spomeňme si na slávnu scénu zo seriálu Seinfeld, v ktorej sa Elaine priateľ pýta, či má pomer s Georgeom. "Prečo si myslíš, že mám pomer s Georgeom?!" odpovedá rozčúlená Elaine. Alebo na otázku, či zabil svojho brata, by mohol odpovedať vrah: "Prečo by som chcel ublížiť Jackovi?" Clemente hovorí, že ak položíte otázku typu áno alebo nie, dávajte veľký pozor, či nedostanete priamu odpoveď. Ľudia, ktorí klamú opomenutím, majú tiež tendenciu byť neurčití alebo vyhýbaví a používajú frázy ako "myslím", "pravdepodobne", "tak trochu", "možno som bol", upozorňuje Clemente.