Zomrela mladá, hoci možno nemusela. Aj jej osud je zdvihnutým prstom pre všetky ženy, ktoré preventívne prehliadky zanedbávajú. Podľa dostupných štatistických údajov až tretina Sloveniek na ne k svojmu gynekológovi nechodí. Vyšetrenie prsníkov, ktoré je dôležité pre včasné odhalenie takého závažného ochorenia ako rakovina prsníka, je ich súčasťou. Nový Čas u odborníkov zisťoval, na aké vyšetrenia majú ženy nárok a prečo sú také dôležité.
Na aké prehliadky má žena nárok?
Riziku, že sa prípadná rakovina prsníka odhalí príliš neskoro, sa Slovenky vystavujú dobrovoľne. Preventívky podceňujeme. „Dokážeme nimi pritom vyselektovať ženy s vyšším rizikom ochorenia, sledovať ich a zistiť ochorenie vo včasnom štádiu,“ povedal gynekológ Peter Krajkovič zo Sanatória Helios v Martine. „Čím skôr sa zachytí malígny rast, tým je potrebný menší zákrok a prognóza na vyliečenie je lepšia,“ dodal.
Údaje však hovoria jasne. Každá tretia žena ešte nikdy neabsolvovala sonografiu alebo mamografiu. „Mamografia pritom môže zachytiť ochorenie vo včasnom štádiu, keď žena ešte žiadne príznaky necíti, nič si v prsníku nenahmatá a kedy je na odstránenie rakoviny potrebná len operácia malého rozsahu bez odobratia celého prsníka,“ vysvetľuje primárka Preventívneho centra Onkologického ústavu sv. Alžbety Alena Kállayová. „V štádiu, ktoré vie mamografia zachytiť, často nie je potrebná ani chemoterapia“ dodáva.
Ako často?
1x za rok
- gynekologické vyšetrenie
1x za dva roky
- ultrasonografické vyšetrenie prsníkov
1x za dva roky
- od 40 rokov veku nárok
na mamografické vyšetrenie
Sonografia
- ide o vysokofrekvenčný zvuk a odraz zvukových vĺn sa spracuje počítačom
- výsledkom je zobrazenie štruktúry vyšetrovaného tkaniva
- robí sa ženám vo veku 20 - 40 rokov, lebo dokáže lepšie zobraziť žľazu, ktorá je v tomto veku pomerne hustá, a lepšie zistí zmeny v nej
Ako prebieha vyšetrenie
- v ľahu na chrbte je na telo aplikovaný priesvitný gél
- ruky má položené nad hlavou a natáča sa podľa toho, ako jej káže lekár, aby bolo možné dobre vyšetriť oba prsníky a podpazušia
- vyšetrenie je bezbolestné
Najčastejšie otázky žien
1. Gynekológ mi prsníky nevyšetroval, údajne na to slúži mamografia, na ktorú ma neposlal. V anamnéze mám rakovinu prsníka. Ako mám postupovať?
U tejto pacientky je vhodné kombinovať obe metódy (pozn. prehmatanie aj ultrazvuk) vyšetrenie prsníkov a takisto mamografiu.
2. Bola som na mamografii a zistili mi cystu. Povedali mi, že ma budú sledovať, čo to znamená?
Častejšie budete mať realizované vyšetrenie prsníkov, buď ultrazvuk, alebo mamografiu.
3. Môže byť cysta nebezpečná a zvrhnúť sa na niečo horšie?
Sú viaceré druhy cýst. Niektoré cysty majú vyššie riziko možného nádorového bujnenia a vzniku nádorového ochorenia.
4. Mám potvrdený zhubný nádor, znamená to, že o prsník prídem?
Nie vždy je to tak. Ak je diagnostikovaný vo včasných štádiách, pri operácii sa ponecháva. Avšak v niektorých prípadoch je odstránenie celého prsníka nevyhnutné.
Poisťovne čakacie listiny nevedú
Poistenkyne sú objednávané priebežne v závislosti od kapacitných možnosti, uviedla Judita Smatanová z Union zdravotnej poisťovne. Dôvera poskytuje službu nad rámec legislatívy. „Poistenkyne môžu využiť nadštandardnú službu Mamografia do 10 dni,“ povedala hovorkyňa Monika Šimunová. VŠZP vybavuje pacientky priebežne, mamografiu na vybraných pracoviskách do 15 dní. Skúsenosti žien sú často také, že čakacie lehoty sú cca 3-4 týždne.
Ako vyšetriť prsníky doma
1. Postavte sa pred zrkadlo, ruky nechajte voľne pozdĺž tela. Všímajte si zmenu tvaru a či sú prsníky symetrické, vzhľad a farbu kože (je koža vráskavá, bradavka sa vťahuje dnu, je stiahnutá).
2. Zodvihnite ramená, otáčajte sa sprava doľava a zľava doprava, a pozorujte zmeny.
3. Uchopte prsník do dlane a prehmatajte ho najprv vodorovným a potom kĺzavým pohybom. Sledujte, či si na prsníku nenahmatáte zatvrdnuté miesto alebo hrčku.
4. Rameno teraz spustite dolu, rukou si najskôr prehmatajte prsnú bradavku vo vnútri dvorca, následne ju jemne stlačte a pozorujte, či z nej nepresakuje nejaká tekutina.
5. Následne si ľahnite na chrbát, pod rameno si podložte uterák alebo vankúš, aby sa prsník pekne rovnomerne rozložil, rukou si prehmatajte prsník a jeho okolie.
6. Dôležité! Prehmatajte si prsník krúživými pohybmi dookola, vždy bližšie a bližšie k prsnej bradavke, tak, ako znázorňuje obrázok.
7. Na rade je podpazušie: jednu ruku si založte pod hlavu a druhou rukou si krúživými pohybmi prehmatajte podpazušie. Akúkoľvek zmenu, ktorú spozorujete a máte pochybnosti, konzultujte s lekárom.