Zverejnené zábery sú už druhým zverejneným súborom obrazových materiálov. Tentoraz sa teleskop pri skúmaní zameral na temnú hmotu a temnú energiu. René Laureijs, ktorý pracuje na projekte vesmírneho teleskopu, pre AFP uviedol, že osobne sa najviac teší zo záberu masívnej kopy galaxií Abell 2390. Záber zachytáva viac než 50.000 galaxií vo vzdialenosti 2,7 miliardy svetelných rokov od Zeme.
Vesmírny teleskop Euclid v kope galaxií Abell 2390 zachytil aj slabé svetlo osirelých hviezd, teda hviezd vypudených medzi galaxie, uviedol francúzsky astronóm Jean-Charles Cuillandre, ktorý tiež pracuje na Euclidovi. Tieto vypudené hviezdy "vytvárajú akýsi mrak obklopujúci celú kopu galaxií," uviedol Cuillandre pre AFP.
Astronómovia sa domnievajú, že tento zvláštny fenomén poukazuje na prítomnosť temnej hmoty v priestore medzi galaxiami. Temná hmota spolu s temnou energiou podľa vedcov tvorí až 95 percent celého vesmíru, no súčasná veda o nich nemá takmer žiadne poznatky. "(Osirelé hviezdy) sú teraz väzňom gravitácie temnej hmoty," tvrdí Laureijs. Zdôrazňuje však, že ide iba o nepriamu detekciu temnej hmoty a dodáva, že je príliš skoro na vyvodzovanie akýchkoľvek záverov o temnej energii.