Schopnosť počítať nahlas si vyžaduje pochopenie číselných hodnôt a je v živočíšnej ríši jedinečná. Donedávna sa myslelo, že toto abstraktné myslenie je jedinečné pre ľudí.
Vedci v Nemecku pri pokusoch zistili, že vrany dokážu kontrolovať počet hlasiviek, ktoré vydávajú, a v reakcii na podnety počítať do štyroch. Schopnosť počítať nahlas, vyjadriť čísla jedna, dva tri, štyri zvukom, si vyžaduje pochopenie číselných veličín a cielené ovládanie hlasu.
Výskumníci z univerzity v Tübingene v Nemecku vycvičili tri vrany, aby v reakcii na vizuálne a sluchové podnety vydávali vokalizácie od jednej do štyroch. V každom pokuse museli vrany vyprodukovať určitý počet vokalizácií a signalizovať koniec hlasovej sekvencie ďobnutím do terča.
Autori zistili, že vrany dokážu úspešne a zámerne produkovať určitý počet vokalizácií v reakcii na špecifické podnety - čo je úroveň sebakontroly, ktorá nebola pozorovaná u iných zvierat.
Podľa vedcov z Tübingenu si vtáky plánujú počet vokalizácií ešte pred ich začatím. Analýza tiež ukázala, že načasovanie a vlastnosti prvej vokalizácie predpovedali celkový počet, do ktorého budú počítať, pričom každé číslo malo v porovnaní s ostatnými číslami odlišné akustické vlastnosti.
„Je to podobné, ako keď v ľudskej reči znie jedna, dva, tri a štyri rôzne. Táto schopnosť u vrán odráža aj schopnosť batoliat spočítavať ešte predtým, ako sa naučia rozumieť základným číselným slovám, a tak môže predstavovať evolučného predchodcu skutočného počítania, kde sú čísla súčasťou kombinatorického systému symbolov,“ myslia si autori, ktorých výskum bol publikovaný v časopise Science.