"Problém osamelosti dnešnej mladej generácie narastá už v období školského veku a k ďalšiemu nárastu prispievajú aj rôzne vonkajšie faktory," dodala psychologička.
Podotkla, že napriek zdanlivo takmer neobmedzeným možnostiam socializácie a prístupu ku komunikácii s blízkymi a okolím predovšetkým cez technológie, tak pre nahrádzanie skutočného kontaktu sa častokrát prehlbujú pocity osamelosti. "Následkom priveľkého tlaku zo strany spoločnosti či nedostatku otvorenej komunikácie, deti a mladí ľudia často zažívajú osamelosť aj doma," doplnila Chamutyová.
Ozrejmila, že členovia rodiny často nemajú kapacitu na kvalitne strávený spoločný čas. "Deti môžu nadobudnúť pocit, že na otvorenosť doma nie je priestor. Mladý človek tak môže byť obklopený množstvom ľudí, avšak naďalej bez pocitu, že sa niekomu môže skutočne zdôveriť," povedala psychologička.
Psychologička z LDI Katarína Kožová tiež upozornila, že deti a mladí ľudia veľmi citlivo vnímajú všetko, čo sa okolo nich deje. "Mnohokrát ich rôzne udalosti veľmi zasiahnu, aj keď nie sú ich priamymi účastníkmi. Prirodzene, počet hovorov na Linku pomoci narastá vždy, keď sa udeje mimoriadna udalosť na Slovensku či vo svete," priblížila.
Deti a mladí cítia podľa nej obavy, či sa niečo podobné nemôže stať aj im alebo ich blízkym a uvažujú nad tým, čo sa stalo a prečo. "Rozhovor s niekým, kto ich vypočuje, nebude ich odsudzovať a odsúvať ich zvedavosť bokom, s niekým, kto im aj čiastočne poskytne odpovede na ich otázky, je pre deti i mladých v náročnom období veľmi podstatný," doplnila Kožová. Podotkla, že takýto rozhovor môže mládeži ponúknuť pomoc pri znižovaní stresu a napätia.