Predtým, ako Zoraya podstúpila eutanáziu, uviedla, že jej podajú sedatíva a potom jej podajú lieky, ktoré zastavia jej srdce. Povedala tiež, že jej partner tam bude s ňou, ale že bude v poriadku, ak bude potrebovať opustiť miestnosť. Zoraya predtým hovorila o tom, že čím dlhšie jej liečba prebiehala bez úspechu, tým viac strácala nádej, až po 10 rokoch vyčerpala všetky možné spôsoby liečby a „zmierila sa“ s tým, že už sa nedá nič urobiť, čo ju viedlo k tomu, že požiadala o asistovanú smrť. „Ľudia si myslia, že keď ste duševne chorý, nemôžete myslieť jasne, čo je urážlivé,“ povedala tiež pre The Guardian.
„Chápem obavy, ktoré majú niektorí zdravotne postihnutí ľudia z asistovanej smrti, a obavy z toho, že na ľudí bude vyvíjaný nátlak, aby zomreli. Ale v Holandsku máme tento zákon už viac ako 20 rokov. „Existujú naozaj prísne pravidlá a je to naozaj bezpečné. Je to dlhý a komplikovaný proces.
Zoraya ter Beek has died at 29. She spoke to @RupaSubramanya in March about her wish to be euthanized. She was one of a growing number of people across the West choosing to end their lives rather than live in pain. Read her story: https://t.co/5BLkhUwK6p pic.twitter.com/sHqmbUkdIi
— The Free Press (@TheFP) May 25, 2024
„Nie je to tak, že v pondelok požiadate o asistovanú smrť a do piatku ste mŕtvi. Dlho som bola na zozname čakateľov na posúdenie, pretože je veľmi málo lekárov, ktorí sú ochotní podieľať sa na asistovanom umieraní pre ľudí s duševným utrpením. „Potom vás musí posúdiť tím, získať druhý názor na vašu spôsobilosť a ich rozhodnutie musí preskúmať ďalší nezávislý lekár.“