Členovia výskumného tímu najskôr rozpustili vzorku tkaniva, potom skúmali plastové rezíduum. Ľudské vzorky obsahovali 330 mikrogramov plastov na gram telesného tkaniva, psie 123 mikrogramov. Najčastejšie sa vo vzorkách objavil polyetylén (PE) používaný na výrobu plastových fliaš a vreciek, druhým najčastejším odhaleným plastom bol polyvinylchlorid (PVC).
"PVC môže uvoľňovať množstvo chemikálií narúšajúcich spermatogenézu (tvorbu spermií) a obsahuje endokrinné disruptory (látky narúšajúce endokrinologický systém)," vysvetľuje Jü.
Dlhodobé skladovanie ľudských semenníkov znemožnilo analýzu množstva spermií vo vzorkách, analýza vzoriek psích semenníkov kontaminovaných mikroplastmi však preukázala výrazne nižší počet spermií ako vo vzorkách, ktoré kontaminované neboli. Počet spermií u mužov klesá už niekoľko desiatok rokov, množstvo štúdií doteraz označovalo za vinníka chemické znečistenie.
Predchádzajúci výskum zistil, že čiastočky mikroplastov prenikajú do ľudského tela v potrave, vode aj vo vdychovanom vzduchu. Vedci nedávno odhalili prítomnosť mikroplastov v ľudskej krvi, placente a materskom mlieku, čo poukazuje na rozsiahlu kontamináciu ľudských tiel mikroplastmi. Tie sa napríklad pri vdychovaní môžu zachytávať v tkanivách a spôsobovať zápaly podobne ako iné vzdušné kontaminanty.
Štúdia zverejnená v marci v časopise Nature varuje pred výrazne vyšším rizikom mŕtvice, infarktu a predčasnej smrti u ľudí, ktorých cievy boli kontaminované čiastočkami mikroplastov.