TASR informuje na základe správy portálu Medical Xpress. Myšlienka využiť vírusy v boji proti rakovine nie je úplne nová. Vedci v laboratóriách po celom svete skúmajú možnosť úpravy bežných vírusov chrípky či nádchy tak, aby napádali a zabíjali rakovinové bunky. Tento postup vykazuje vysokú mieru úspešnosti, vedci ho preto skúmajú na širokom spektre vírusov a pri rôznych druhoch rakoviny.
"Vieme, že na tento účel dokážeme upraviť takmer akýkoľvek vírus. Ak je vírus bezpečný a nespôsobuje žiadne ochorenie, dokážeme ho upraviť na využitie pri liečbe rakoviny," vyhlásil profesor Dr. Shashi Gujar, ktorý sa na Dalhousieovej univerzite v kanadskom meste Halifax pri výskume rakoviny zameriava na imunoterapiu.
"Je to úžasná technológia s obrovským potenciálom, musíme však zaistiť jej rozvoj v súlade s prísnymi celosvetovo platnými pravidlami. Budeme tak mať istotu, že ďalší výskum tohto úžasného spôsobu liečby rakoviny bude postupovať správne a že sa k onkologickým pacientom dostane rýchlejšie," dodal.
Gujar sa spolu s kolegami z Paríža a Ottawy rozhodol vypracovať smernice pre vývoj a používanie vírusov na boj proti rakovine známych ako onkolytické vírusy. Vedci ich následne zverejnili v podobe štúdie v odbornom žurnále Nature Protocols.