Väčšinou je to okolo Veľkej noci a vyrába sa tradičným spôsobom, ako ju pripravovali ešte naši predkovia. Čiže fermentáciou, kde jediná konzervačná látka je soľ. Pred ktorými ochoreniami nás chráni a čo všetko zdravé obsahuje? A, naopak, prečo ju niektorí ľudia nemôžu konzumovať?
Možno ani netušíte, akú silu tento náš tradičný poklad skrýva. „Tradičná bryndza sa vyrába bez akéhokoľvek tepelného spracovania, pričom viaceré bioaktívne látky si zachovávajú svoju pôvodnú aktivitu len v surovom mlieku. Ak chcete naozaj kvalitnú bryndzu, skúste ju zohnať priamo zo salašov. Treba mať na mysli, že tieto vlastnosti má len nepasterizovaná bryndza, ktorá nie je tepelne upravovaná.
Pasterizácia negatívne ovplyvní vstrebávanie niektorých minerálov vrátane vápnika, železa, zinku, ako aj kyseliny listovej a ďalších vitamínov. Obsahuje veľké množstvo prírodných probiotických mliečnych baktérií a kvasiniek,“ vysvetľuje Zuzana Klinčáková, vedúca odboru podpory zdravia a výchovy k zdraviu Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava.
V jednom grame bryndze sa nachádza približne až miliarda probiotických mliečnych baktérií a kvasiniek. Skrátka na náš organizmus má pozitívny vplyv a posilňuje jeho imunitu.