Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
28.05.2024 07:45 | Tip od Vás | Vaše horúce tipy
FotoVáš Tip

Na podhorí Tatier chcú vybudovať prvé centrum svojho druhu na Slovensku: Takto bude pomáhať ľuďom!

Na podhorí Tatier chcú vybudovať prvé "respitné" centrum na Slovensku. Diecézny riaditeľ Spišskej katolíckej charity (SpKCH) Pavol Vilček na pondelkovej tlačovej konferencii upozornil, že na Slovensku doposiaľ chýba špecializované zariadenie pre nevyliečiteľne choré a znevýhodnené deti a ich rodiny, ktoré by ponúkalo čiastočný únik pred každodennými povinnosťami. Práve preto sa SpKCH rozhodla vybudovať ho v priestoroch bývalej fary v Dolnom Smokovci vo Vysokých Tatrách.

Cieľom je podľa Vilčeka projekt zrealizovať v priebehu dvoch rokov. Na podporu projektu SpKCH v spolupráci s pop-operným zoskupením LaGIOIA, firmou Aponi a ďalšími partnermi pripravuje sériu benefičných koncertov. Výťažok z nich využijú práve na dofinancovanie výstavby.

Fotogaléria
4
fotiek v galérii

Koncerty budú v júni v Košiciach, Trstenej a Liptovskom Mikuláši, v júli bude ďalší koncert v Kežmarku a posledný v decembri v Spišskej Novej Vsi. Vilček objasnil, že respitná starostlivosť, alebo tiež odľahčovacia služba, je určená pre tých, ktorí opatrujú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím s cieľom umožniť ošetrovateľovi na určitý čas odpočinok. Centrum v Dolnom Smokovci bude podľa neho prioritne určené pre rodiny.

Riaditeľ sociálnych služieb SpKCH Ľubomír Bagar ozrejmil, že charita má rôzne pobytové služby, nedisponuje však tzv. odľahčovacou službou. "Komunikujeme s rôznymi organizáciami, či už ohľadom výstavby, ale aj služieb poskytovaných v takomto zariadení. Hľadáme spôsob financovania, našou snahou je nielen postaviť novú budovu, ale našu myšlienku postupne pretaviť aj do praxe, keďže pojem respitné centrum nie je definovaný v zákone," vysvetlil Bagar. V tejto súvislosti komunikujú aj s rezortmi zdravotníctva, sociálnych vecí či miestnymi a krajskými samosprávami.

pokračovanie
Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


Zdravotný stav pápeža Františka je naďalej kritický
Dobré správy z Vatikánu! Pápež František už nie je v priamom ohrození života
Na snímke gólová radosť hráčov Trenčína.
Divákov zodvihol zo sedadiel: Neuveriteľný gól 19-ročného obrancu Trenčína!
Klimatická kríza podľa Trumpa nepredstavuje skutočné nebezpečenstvo
Foto
Donald Trump šokoval výrokom o JADROVÝCH ZBRANIACH: Slová, ktoré naháňajú hrôzu!
Logo spoločnosti X na sídle v americkom San Franciscu.
Sieť X postihol masívny výpadok: Miliardár Musk odhalil, čo bolo za tým
(ilustračné foto)
S jarnými aktivitami chvíľu počkajte: Meteorológovia VARUJÚ pred extrémnou rýchlosťou vetra
Pár sa dostal do poriadnych problémov.
Párik sa tešil na vytúženú dovolenku: Na letisku však vznikol problém! Teraz čelia vážnym obvineniam
(Ilustračné foto)
Poplach v Brne: Na sídlisku našli leteckú bombu, ľudí okamžite evakuovali!
Počasie vylákalo von MOTORKÁROV: Polícia však VARUJE! Dávajte si pozor hlavne TU
Slováci musia proti Fínom naskočiť na ľad v úplne inom rozpoložení ako to bolo v skupine.
Našim hokejistom vymenili skupinu: TOTO budú súperi Slovenska na MS U20!
Český prezident Petr Pavel
Český prezident: Summit NATO bude zlomom... Musíme byť pripravení!
šéf školských odborárov Pavel Ondek
Učiteľom svitá na lepšie časy: Školskí odborári však ŠTRAJK nestopnú kým...
Útoky ukrajinskej armády na ruské mesto Kursk.
Situácia v Kurskej oblasti je kritická, Ukrajina začína konať! Podarí sa odvrátiť ruský tlak?