Máme na mysli cestovné poistenie. Už za cenu dvoch káv denne môžete ušetriť stovky eur v prípade nepredvídaných situácií, od straty batožiny alebo storna zájazdu až po ochorenie či úraz.
Minuloročné leto patrilo z hľadiska pomeru zárobkov Slovákov a cien za domáce aj zahraničné dovolenky k tým najdrahším za uplynulé štyri desaťročia. Aj keď je dnes inflácia miernejšia, má vplyv na zvýšenie cien v oblasti organizovaných dovolenkových zájazdov.
Za tohtoročnú dovolenku zaplatíme o približne 8 % viac ako vlani
„Nárast cien zájazdov sa oproti minulému roku mierne spomalil, no aktuálne sa predávajú na Slovensku stále o zhruba 8 % drahšie než minulú sezónu,“ hovorí Martin Vlachynský, ekonomický analytik z projektu ZPDZ Research. Čo sa týka samotných cien, za ktoré budeme na dovolenke v zahraničí nakupovať – tie rastú vo väčšine európskych krajín medziročným tempom v rozmedzí približne 1 až 5 %. Napríklad v Taliansku o 1%, v Chorvátsku je treba počítať s produktmi a službami drahšími v priemere o 4,7 % oproti minuloročnej jari, v Španielsku o 3,4 % a v Turecku si priplatíte viac o 5%. „No sú aj krajiny, kde ceny po prepočte na euro dokonca reálne klesli, napríklad v Českej republike o takmer 3 %, v Egypte o viac ako 11 %,“ vysvetľuje analytik.
Premietnutie situácie do cestovnej poistky
Aj napriek postupne sa zlepšujúcej ekonomickej situácii treba pri plánovaní dovolenky vo väčšine zahraničných destinácií počítať so stále rastúcimi výdavkami pri bežných nákupoch. Pre rodinu bude predstavovať potenciálne väčšiu stratu aj prípadné prepadnutie leteniek kvôli chorobe či iným udalostiam, keďže ceny leteckej dopravy s odletom zo Slovenska stále výrazne rastú – medziročne až o 41 %.
Aj to je jeden z dôvodov, prečo si uzatvoriť cestovné poistenie. Nehovoriac o situáciách, ktoré si môžu vyžiadať počas dovolenky nechcenú hospitalizáciu, ošetrenie úrazu či špeciálny odvoz na Slovensko. Sumy, ktoré je treba zaplatiť zdravotníckemu zariadeniu v zahraničí mnohonásobne prevyšujú čiastku za uzatvorenie poistky pred vycestovaním.
„Pri ošetrení bežných zranení počas dovolenky treba počítať s úhradou na mieste rádovo v stovkách eur. Oproti tomu, balík nášho zahraničného cestovného poistenia so základným limitom preplatenia liečebných nákladov stojí štvorčlennú rodinu 32 eur na týždeň,“ vysvetľuje hovorkyňa poisťovne KOOPERATIVA Silvia Nosková Illášová.
Nepríjemné udalosti počas dovolenky sú realitou. Štatistiky poisťovne KOOPERATIVA ukazujú, že približne pätina klientov spomedzi všetkých tých, ktorí si za ostatné necelé 3 roky uzavreli zahraničné cestovné poistenie MARCO POLO, riešila nejakú poistnú udalosť. Najčastejšie išlo o preplácanie liečebných nákladov či poškodenie alebo stratu batožiny.
Orientačný prehľad ošetrení najčastejších úrazov a zdravotných problémov
Podľa poisťovne KOOPERATIVA treba počítať s nasledujúcimi priemernými cenami, ktoré si účtujú zdravotnícke zariadenia* za ošetrenia v dovolenkových destináciách:
• uštipnutie hmyzom v Španielsku = 200 eur
• zlomenina hornej končatiny v Grécku = 250 eur
• úraz tváre po páde v Chorvátsku = 300 eur
• zubné ošetrenie v Taliansku = 450 eur
• vybratie morského ježka z nohy v Turecku = 550 eur
• vykĺbenie ramena v Taliansku = 600 eur
*ide o vybrané zariadenia v systéme poisťovne KOOPERATIVA. Ceny sú orientačné a v jednotlivých zariadeniach sa môžu líšiť.
Nielen vrátenie peňazí po návrate, ale aj praktická pomoc na mieste
Pri riešení poistnej udalosti kvôli zdravotnému problému či úrazu poisťovne spravidla odvodzujú sumu plnenia od sumy, ktorú si účtuje štátne zariadenie v danej krajine. V prípade súkromných zariadení nie je možné garantovať preplatenie zákroku v plnej výške.
„Našim klientom odporúčame, aby v prípade vzniknutého problému vždy kontaktovali našu asistenčnú službu, ktorú majú k dispozícii v rámci akéhokoľvek balíka uzavretého cestovného poistenia. Operátori linky ich podľa potreby nasmerujú do konkrétnych zariadení v okolí, ktoré je pre poistených turistov vhodné navštíviť,“ odporúča Silvia Nosková Illášová.
Súčasťou cestovného poistenia MARCO POLO v Kooperative je aj bezplatná služba „Dopravná asistencia“. Ak dôjde k zrušeniu letu, operátori klientovi cez leteckú spoločnosť vybavia úplnú či čiastkovú refundáciu nákladov alebo pomôžu nájsť alternatívne spoje v prípade meškajúceho vlaku, resp. autobusu v cudzine.
Pre ešte vyšší komfort dopĺňajú poisťovne aj nové formy pripoistenia. „Naša poisťovňa ako prvá zahrnula do pripoistenia storna zájazdu aj storno ubytovania rezervovaného cez portál booking.com. Naši klienti tak získajú svoje peniaze späť, a to aj v situáciách, kedy tento rezervačný portál už zrušené ubytovanie nerefunduje,“ uzatvára vymenúvanie aktuálnych výhod cestovného poistenia zástupkyňa poisťovne KOOPERATIVA.