Slovenská príroda je opäť bohatšia, tentokrát o velikánskeho motýľa. Aj keď bol tento exotický druh prvýkrát pozorovaný už v roku 2020, len tak ľahko na neho nenarazíte. Tento nádherný úspech sa podaril študentom prírodných vied! Vykonávali terénne práce v okolí Rusoviec, časť Bratislavy, a podarilo sa im objaviť pôsobivého okáňa pajaseňového, latinsky Samia cynthia.
Pôvodne sa tento obrovský motýľ vyskytoval v severovýchodnej Číne, na Kórejskom polostrove a v malej časti ruského Ďalekého východu. „Je to motýľ veľkých rozmerov, dospelý motýľ dosahuje v rozpätí krídiel približne 12 - 15 centimetrov! Je tak v súčasnosti najväčším druhom motýľa žijúceho na Slovensku,“ uvádza Katedra zoológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Zaujímavosťou je tiež to, že jeho zámotky sa využívali na výrobu hodvábu a z tohto dôvodu sa stal v minulosti zaujímavým artiklom. Netrvalo to však dlho, hodváb nebol totiž taký kvalitný ako z priadky morušovej. Ako dodáva, tento druh je medzi chovateľmi hmyzu veľmi obľúbený a rozšírený, hlavne preto, že je naozaj krásny a chovatelia oceňujú nízku náročnosť jeho chovu.