U nás fungujú prijímačky na strednú školu tak, že dieťa si vyberie dve školy (dva odbory), kam by chcelo ísť. „Ak žiak nebol prijatý na strednú školu v 1. kole prijímacích skúšok (kde si mohol podať prihlášku na 2 talentové a 2 netalentové odbory), má ešte možnosť absolvovať prijímacie skúšky v 2. kole, a to na stredných školách, ktoré nenaplnili počet miest pre žiakov prvého ročníka. Konať sa budú 18. júna,“ vysvetlilo Ministerstvo školstva SR.
Ale občas sa môže stať, že nevyjde žiadna z týchto možností. To spôsobí stres deťom, ale aj rodičom. Rodičom najmä preto, že povinná dochádzka u nás je dlhšia ako základná škola. Čo teraz robiť? „Vždy je zverejnený zoznam škôl s voľnými miestami. Opäť sa podáva prihláška. Žiak absolvuje nové prijímacie konanie. Ak sa nedostane, tak potom Regionálny úrad školskej správy určí, kam žiak pôjde,“ vysvetlila Lucia Forman z Bratislavského samosprávneho kraja. Čo robiť?
Tipy pri odvolaní
Lucia Forman, Bratislavský samosprávny kraj
Prečo a komu sa oplatí napísať odvolanie?
Riaditeľ strednej školy je povinný uchádzačom o štúdium vydať rozhodnutie o prijatí alebo neprijatí. Ak bol žiak neprijatý na strednú školu z dôvodu, že sa umiestnil pod čiarou prijatia a splnil kritériá prijatia, môže byť ešte na odvolanie prijatý. V každom rozhodnutí o neprijatí je poučenie o tom, ako sa možno proti rozhodnutiu odvolať. Odvolanie podáva zákonný zástupca neplnoletého žiaka riaditeľovi strednej školy, na ktorú sa žiak hlásil, zákonnou formou do 5 dní odo dňa doručenia rozhodnutia o neprijatí. Určite je potrebné zvážiť, či má význam podať odvolanie, ak je žiak umiestnený na veľmi nízkom mieste, alebo ak nesplnil kritériá prijatia. Právo podať odvolanie má, ale šanca, že bude kladne vybavené, je nulová.