Čo by malo dobré odvolanie obsahovať?
Odvolanie má obsahovať dôvod, pre ktorý bolo podané - napr. vyjadrenie záujmu o štúdium, nezarátanie bodov za nejakú časť prijímacej skúšky atď.
Čo do odvolania nepatrí?
Odvolanie má byť vecné, nemá zmysel uvádzať dôvody, ktoré nesúvisia s kritériami prijímacieho konania (napr. úspešnosť v súťažiach, za ktoré v zmysle prijímacieho konania nemá žiak nárok na body). Nemá zmysel uvádzať napr. zdravotnú indispozíciu žiaka v čase konania prijímacieho konania, pretože v zmysle platnej legislatívy platí, že v prípade, že žiak nie je schopný zo závažných dôvodov v daný deň vykonať prijímaciu skúšku, určí riaditeľ strednej školy náhradný termín najneskôr v poslednom týždni augusta. Dôvod neúčasti na prijímacej skúške oznámi uchádzač alebo zákonný zástupca neplnoletého uchádzača riaditeľovi strednej školy najneskôr v deň konania prijímacej skúšky. Riaditeľ strednej školy v takom prípade rezervuje miesto v počte žiakov, ktorých prijíma do prvého ročníka.
Aké chyby robia rodičia v odvolaniach najčastejšie?
Nesplnia zákonnú formu podania odvolania (napr. zaslanie odvolania formou skenu cez e-mail), nie je adresát, odvolanie nie je podpísané, píšu dôvody, ktoré v zmysle kritérií nemajú žiadny dosah na vylepšenie bodového hodnotenia žiaka a iné.
Koľko času majú rodičia na napísanie odvolania?
Proti rozhodnutiu riaditeľa strednej školy o neprijatí sa môže uchádzač alebo zákonný zástupca neplnoletého uchádzača odvolať v lehote do piatich dní odo dňa doručenia rozhodnutia.
Dokedy musí správny orgán rozhodnúť o odvolaní?
Správny orgán postupuje v zmysle zákona o správnom konaní. Správny orgán je povinný rozhodnúť vo veci do 30 dní od začatia konania; vo zvlášť zložitých prípadoch rozhodne najneskôr do 60 dní; ak nemožno vzhľadom na povahu veci rozhodnúť ani v tejto lehote, môže ju primerane predĺžiť odvolací orgán. Ak správny orgán nemôže rozhodnúť do 30, prípadne do 60 dní, je povinný o tom účastníka konania s uvedením dôvodov upovedomiť.