V ESG oblasti sa tak stávajú influencermi, ktorí formujú budúcnosť udržateľného podnikania na Slovensku.
Najnovší prieskum ESG & Reputation research 2024 realizovaný agentúrou Ipsos ukázal, že pre ľudí je dôležitá angažovanosť bánk v podpore financovania firiem a domácností pri prechode na zelenú energiu (36%), či podpora projektov na ochranu životného prostredia (33%) – to všetko v rámci environmentálnej oblasti (E). Prioritou sociálneho piliera (S) by malo byť zlepšovanie finančnej a digitálnej gramotnosti (33%). V sektore riadenia (G) zasa verejnosť očakáva, že banky budú aktívne vystupovať v boji proti finančnej kriminalite (37%), či zvyšovať kybernetickú bezpečnosť Slovákov (32%).
Slovenská banková asociácia (SBA) zastupuje záujmy bánk na Slovensku a preto zriadila Komisiu pre ESG a udržateľnosť, ktorá sa venuje analýze dopadov ESG legislatívy na sektor, spolupracuje s Národnou bankou Slovenska a inými orgánmi štátnej správy a najmä rozvíja automatizáciu zberu ESG údajov.
„Pri udržateľnom rozvoji majú banky nezastupiteľnú úlohu. K podpore tohto rozvoja sa zaviazalo 11 bánk v spoločnom memorande o trvale udržateľnom podnikaní a rozvoji, kde deklarujú svoje záväzky k dodržiavaniu zásad, ktoré sú už súčasťou ich podnikania a budú aj naďalej uplatňované pri ich obchodnej činnosti, vo vzťahu k orgánom a inštitúciám v Slovenskej republike, spoločnosti, zamestnancom, klientom, obchodným partnerom a životnému prostrediu,“ približuje Tomáš Kvašňovský, predseda Komisie pre ESG a udržateľnosť SBA.
Celosektorový dotazník na zber ESG dát je ďalšou úspešnou aktivitou komisie. Cieľom dotazníka je pomôcť bankám a sporiteľniam získať informácie, ktoré potrebujú na posúdenie toho, či si plnia svoje ESG záväzky. Čoskoro budú musieť firmy, nielen banky, vykazovať a zverejňovať svoj profil ESG, aby splnili regulačné požiadavky na vykazovanie a zverejňovanie informácií udržateľnosti. „Aktuálne spúšťame do testovania aj uhlíkovú kalkulačku, ktorá je súčasťou vzorového ESG dotazníka. Vykazovanie informácií o udržateľnosti umožňuje spoločnostiam, bankám a investorom merať, ako si plnia svoje záväzky v environmentálnych, sociálnych a riadiacich oblastiach. Preto je čoraz dôležitejšie začleniť ESG do investičných rozhodnutí, plánov a cieľov pri hľadaní príležitostí na vytváranie trvalých hodnôt,“ dodáva Ján Maxim, manažér SBA pre oblasť ESG a udržateľnosť.
Vzdelávanie je ďalším kľúčom k ESG úspechu, a SBA spolupracuje s KPMG Business Institute v rámci ESG vzdelávacieho programu, s Ekonomickou univerzitou Bratislava na základe Memoranda o odbornej spolupráci a aj s Ministerstvom dopravy. Komisia pre ESG a udržateľnosť takisto organizovala odborné stretnutia s Asociáciou pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru a Slovenskou radou pre zelené budovy.
Viac informácií o ESG aktivitách bánkového sektora nájdete na stránkach Slovenskej bankovej asociácie.