"Prehliadky sú súčasťou prípadu zasahovania, pasívnej korupcie a členstva v zločineckej organizácii a týkajú sa náznakov ruského zasahovania, keď boli poslanci Európskeho parlamentu oslovení a platení za rozširovanie ruskej propagandy prostredníctvom spravodajskej webovej stránky Hlas Európy (Voice of Europe)," uviedla belgická prokuratúra.
Prokuratúra sa podľa vlastného vyhlásenia domnieva, že daný zamestnanec v tom zohral "významnú úlohu". Európska únia v máji zakázala vysielanie Hlasu Európy a ďalších troch ruských médií v 27-člennom bloku. EÚ uviedla, že všetky sú pod kontrolou Kremľa a sú zamerané na "európske politické strany, najmä počas volebných období".
Od začiatku ruskej vojenskej agresie na Ukrajine vo februári 2022 už EÚ pozastavila vysielanie platforiem Russia Today a Sputnik, ako aj niekoľkých ďalších médií.
De Croo v apríli uviedol, že vyšetrovanie ukázalo, že členov EP oslovili a ponúkli im peniaze na podporu ruskej propagandy. "Podľa našej spravodajskej služby sú zámery Moskvy veľmi jasné. Cieľom je pomôcť zvoliť viac proruských kandidátov do Európskeho parlamentu a posilniť určitý proruský naratív v tejto inštitúcii," povedal De Croo.
Štáty EÚ od invázie "naliali" do Ukrajiny už miliardy eur, ako aj značné množstvo zbraní a munície. Uvalili tiež sankcie na najvyšších ruských predstaviteľov – vrátane prezidenta Vladimira Putina –, banky, spoločnosti a energetický sektor.