Agentúra SANEP pre televíziu TA3 zisťovala, čo si o tom myslia ľudia. Viac ako 60 percent opýtaných si myslí, že k spáchaniu atentátu najviac prispelo správanie a spôsob vyjadrovania opozičných politikov. Prikláňajú sa k tomu, že za to sčasti môže organizovanie protivládnych demonštrácií a podiel majú aj mainstreamové médiá. Vinu nesú aj sociálne médiá.
Skoro 68 percent respondentov je presvedčených, že štát by mal razantnejšie postupovať proti prejavom neznášanlivosti a nenávisti na sociálnych sieťach. Agentúra sa pýtala aj to, kto z predstaviteľov podľa nich zvládol komunikáciu s verejnosťou po atentáte čo najlepšie a prispieva k upokojeniu napätej situácie v spoločnosti. Podľa nich si najlepšie viedli novozvolený prezident Peter Pellegrini, dosluhujúca prezidentka Zuzana Čaputová, minister vnútra Matuš Šutaj Eštok či minister obrany Robert Kaliňák.
Naopak, najmenej podľa respondentov prispievajú k upokojeniu napätia predseda SNS Andrej Danko a šéf hnutia Slovensko Igor Matovič. Podľa politológa Miroslava Řádeka sa v prieskume pekne zrkadlia preferencie koaličných a opozičných strán.
„Bolo by zvláštne, keby si verejnosť po postrelení najvýznamnejšieho vládneho politika myslela niečo iné. V zásade streľba v Handlovej neprekreslila slovenskú politickú scénu. Myslím si, že výsledok zodpovedá práve tomu aktuálnemu rozdeleniu politických táborov,“ zhodnotil Řádek. Podľa neho sa protestujúci na opozičných demonštráciách nesprávali hrubo a agresívne.