Výbor ministrov Rady Európy zložený z ministrov zahraničných vecí členských štátov má za úlohu monitorovať vykonávanie takýchto rozsudkov. Súd v Štrasburgu začiatkom apríla rozhodol v prospech žalobkýň a vyhlásil, že štáty môžu byť stíhané za porušovanie ľudských práv, ak nerobia dostatočné opatrenia na ochranu klímy.
Súd rozhodol, že Švajčiarsko porušilo Európsky dohovor o ľudských právach tým, že nechránilo klímu a zasiahlo tak do práva žalobkýň na rodinu a súkromný život. Išlo o prvú klimatickú žalobu, ktorou sa Veľká komora ESĽP zaoberala. Podľa právnych expertov by mohla vytvoriť precedens pre ďalšie klimatické žaloby na vnútroštátnych súdoch.
Švajčiari na hrozbu reagovali prostredníctvom výboru pre právne záležitosti hornej komory domáceho parlamentu - Rady kantónov. Ten vyhlásil, že súd týmto verdiktom konal nad rámec zákona, a odporučil, aby sa na rozsudok neprihliadalo.
Klimatické seniorky však tvrdia, že Švajčiarsko je povinné rozsudok vykonať. "Rozsudok môžeme vnímať aj ako príležitosť stať sa vzorom pre ostatné štáty," uviedla spolupredsedníčka združenia Rosmarie Wydler-Wältiová.