Ako vzniká zubný kaz?
Na zuboch sa denne tvorí zubný povlak - lepkavá vrstva baktérií (biofilm). Ak sa tento biofilm nechá bez zásahu, bez čistenia, stuhne na zubný kameň. A to môže viesť k zápalom ďasien a potenciálnej strate zubov a kostí. Po jedle baktérie v plaku rozkladajú cukor a produkujú kyselinu, ktorá vytrvalo útočí na sklovinu minimálne 20 minút. Táto kyselina oslabuje sklovinu a pripravuje pôdu na vznik zubného kazu.
Rizikové faktory zubného kazu
Kľúčovú úlohu zohrávajú stravovacie návyky, pričom k vzniku zubného kazu prispievajú sladké a kyslé potraviny. Dokonca aj zdanlivo zdravé potraviny, ako sú celozrnné výrobky, mliečne výrobky, ovocie a zelenina, obsahujú sacharidy, ktoré baktérie rozkladajú na kyseliny. Časté občerstvenie udržuje kyslé prostredie v ústnej dutine počas dlhšieho obdobia.
Rozhodnite sa dopiť limonádu na jedno posedenie alebo používajte slamku, aby ste minimalizovali kontakt so zubami. Sucho v ústach, ktoré je dôsledkom takých faktorov, ako je užívanie tabaku alebo niektorých liekov, znižuje tvorbu slín, čo bráni prirodzenej obrane proti baktériám a kyselinám. Zanedbávanie dentálnej hygieny, napríklad zriedkavé čistenie zubov kefkou a dentálnou niťou, umožňuje, aby sa na zuboch usadzoval zubný povlak, čím sa zvyšuje riziko vzniku zubného kazu. Nedostatočné množstvo fluóru znižuje pevnosť skloviny, čím sa zuby stávajú náchylné na útoky kyselín. Opotrebované zubné plomby vytvárajú úkryty pre zubný plak a baktérie.
Čítajte ďalej →