Výskumníci z brazílskej federálnej univerzity v Sao Paule sa pozreli na históriu vírusov a prišli s naozaj pozoruhodnými zisteniami. Ako píše portál Daily Star, neandertálci spred 50 000 rokov nesú tri vírusy, ktoré nás dodnes napádajú. Pôvodná štúdia pritom tvrdila, že ide o 31 000 rokov pred našou existenciou, čo je podstatný rozdiel. Predtým sa podarilo urobiť prelomový prejav vďaka starým mliečnym zubom pôvodom zo Sibíra, tentoraz sa výskumný materiál veľmi nelíšil.
Marcelo Briones z Federálnej univerzity v São Paule v rozhovore pre The New Scientist diskutoval o objave kostry dvoch samcov. Pozostatky sa nachádzali v jaskyni Chagyrskaya v pohorí Altaj v Rusku. Presne z nich sa dali odhaliť aj vírusy, ktoré svojich nositeľov prežili o tisícky rokov a pravdepodobne sa nič nezmení ani v najbližších tisícročiach.
Vedci dokázali porovnať nájdené vírusy s tými, ktoré sa dnes bežne vyskytujú medzi širokou populáciou po celom svete. V prípade našich predkov však išlo o baktérie, ktoré sa v ich tele boli schopné uchovať počas celého života. Rovnako sa dalo spoľahlivo určiť, že sa na pozostatky neprichytili počas manipulácie a nepochádzajú ani od zvierat.
S vysokou pravdepodobnosťou naši predkovia trpeli vírusmi, ktoré dnes poznáme ako adenovírus, herpesvírus a papilomavírus. Výnimkou však boli papilomavúsy, ktoré v dnešnej dobe súvisia s rakovinou. Hoci dnes vieme s týmito škodcami pracovať, vedci tvrdia, že pôvodné typy prispeli k vyhnutiu neandrtálcov približne pred 40 000 rokmi.
Či sú tieto tvrdenia stopercentné, určí až ďalšie preskúmanie.