Ako v noci na štvrtok informovala agentúra Reuters, 193-členné Valné zhromaždenie OSN sa už tradične schádza, aby vzdalo hold akémukoľvek lídrovi, ak zomrel počas vykonávania svojho mandátu. Súčasťou takéhoto zasadnutia sú aj prejavy o zosnulom.
"V žiadnom prípade sa na tomto podujatí nezúčastníme," povedal pre Reuters nemenovaný americký diplomat. O plánoch na takýto bojkot Spojené štáty predtým neinformovali. Iránska misia pri OSN v New Yorku odmietla túto záležitosť komentovať.
Raísí bol zvolený za prezidenta v roku 2021. Po nástupe do úradu nariadil sprísnenie mravnostných zákonov, potlačenie protivládnych protestov a na rokovaniach o iránskom jadrovom programe presadzoval nekompromisné postoje.
Podľa nemenovaného amerického diplomata by OSN v tejto situácii "mala stáť pri ľude Iránu, ktorý si nebude pripomínať svojho desaťročia trvajúceho utláčateľa".
Argumentoval tiež, že Raísí bol zapletený do mnohých prípadov porušovania ľudských práv vrátane mimosúdnych popráv tisícov politických väzňov v roku 1988. Zdroj dodal, že niektoré z najhorších zaznamenaných prípadov porušovania ľudských práv iránskych žien a dievčat sa udiali práve za Raísího vlády.