O citlivej téme sme sa rozprávali s premiérom Robertom Ficom. Dnes vám prinášame prvú časť veľkého rozhovoru, zajtra uverejníme v Novom Čase Nedeľa druhú časť.
- V súvislosti so situáciou na Ukrajine sa hovorí o možnosti vybudovať základňu NATO na našom území. Prezident Andrej Kiska túto možnosť neodmietol, vy ste zásadne proti. Prečo? Ako člen aliancie by sme mali prevziať aj zodpovednosť, nie?
- Aj za cenu odchodu z politiky by som nikdy nesúhlasil s vojenskou základňou NATO na území Slovenskej republiky. Je zlé, ak niekto chce také malé krajiny ako je Slovensko vťahovať do veľkých geopolitických súbojov. Aj keď sme v NATO, neznamená to, že musíme mať na našom území základne s cudzími vojskami. Ak by nás do toho niekto nútil, inicioval by som referendum.
- Keď sme už pri pánovi Kiskovi, ako by ste hodnotili jeho pôsobenie za prvé tri mesiace vo funkcii?
- Na to tu nie som ja, aby som ho hodnotil...
- Tak ste premiér, mohli by ste, nie?
- ... budú ďalšie voľby a tam ľudia zhodnotia prácu pána Kisku. Mám záujem na dobrých vzťahoch s prezidentom. V tomto duchu sa stretávame na obede v prvý týždeň v mesiaci, kde si prejdeme veci, skoordinujeme pohľady, samozrejme, nie na všetko sa pozeráme rovnako.
- To je aj prípad situácie medzi Ruskom a Ukrajinou, tam ste nenašli spoločnú reč.
- Veď to nie je moja povinnosť, aby som mal rovnaké názory ako prezident. Funkcia premiéra je podstatne náročnejšia ako funkcia prezidenta, mám podstatne viac zodpovedností za riadenie štátu. A teraz nehovorím o prezidentovi, ale ja tu nie som na to, aby som opakoval to, čo hlásajú niektoré médiá alebo propaganda. Nechávam si na veci vlastný názor.
- Ako to teda vidíte vy, je to regulérna vojna na Ukrajine?
- Predovšetkým by som chcel, aby na Ukrajine bol pokoj, lebo je to náš sused a nás to trápi oveľa viac ako niektoré krajiny, ktoré sú od toho ďaleko. Stabilitu na Ukrajine potrebujeme aj preto, lebo je to tranzitná krajina, cez ktorú idú plyn a ropa. Ďalej si myslím, že je dobré, že sa s Ukrajinou podpísala asociačná dohoda, ktorá jej dáva niekoľkoročnú perspektívu, aby sa približovala k EÚ.
Myslím si však, že Ukrajina ťažko zvládne výzvy, ktoré súvisia so vstupom do Únie, lebo je pred absolútnym rozpadom. A odmietam predstavu, že by Ukrajina mohla byť niekedy členom NATO, lebo to by mohlo narušiť bezpečnosť v regióne.
- EÚ sa snaží situáciu riešiť sankciami proti Rusku. Vy ste proti. Prečo?
- Som presvedčený, že len diplomatické kroky môžu viesť k vyriešeniu toho, čo sa na Ukrajine deje. Pozrite sa, je už tretia vlna nezmyselných sankcií, čo sa zmenilo? Nič. Jedine to, že veľmi pravdepodobne prídu tvrdé opatrenia zo strany Ruska.
Už teraz nám tečie menej plynu, vyhrážajú sa uzavretím svojho vzdušného priestoru, a čo keď zakážu dovážať autá? To fakt v mene geopolitickej vojny medzi Východom a Západom máme my tu trpieť? Preto ja som mimoriadne nervózny zo sankcií a považujem ich za nezmysel, lebo na ne doplatia ľudia.
- A máte iné riešenie?
- Rokovať, rokovať, rokovať. Bol som za to, aby sme podporili nastolené krehké prímerie a tretiu vlnu sankcií odložili. Čo má tých bojujúcich motivovať, keď zase vidia ďalšie sankcie zo strany EÚ a na druhej strane bude odveta zo strany Ruskej federácie? Veď to len zvyšuje napätie. Otázka stojí aj takto: Nie je to tak, že niekomu záleží na zvyšovaní napätia? Nevidím svet čierno-bielo.
- Čo sa vám teda nepozdáva?
- Spýtajme sa, prečo bolo zrušené, aby ruská menšina na Ukrajine mohla používať na úradoch svoj jazyk? Predstavte si, že by sme teraz na Slovensku spravili takýto zákon voči maďarskej menšine. Položme si otázku, či aktivisti, ktorí pôsobili na Ukrajine, tam boli budovať stabilitu alebo nestabilitu.
- Akých aktivistov máte na mysli? Z mimovládnych organizácií?
- Všelijakých, zahraničných, tam dnes pobehuje hocikto. Tu nejde o boj o hodnoty, tu sa mlátia dve superveľmoci o vplyv na Ukrajine a my trpíme.
- Ako beriete, že v radoch ruských separatistov bojujú aj Slováci?
- Všelijakí dobrodruhovia sú na svete. Niektoré indivíduá sa chcú hrať na vojakov a strieľať.
- Dodávky plynu z Ruska klesli. Ako dlho by sme vydržali bez ruského plynu?
- Máme po hrdlo naplnené zásobníky. Ďalej máme možnosť cez reverzný tok dostávať trikrát viac plynu ako Slovensko potrebuje na domácu spotrebu. Viete, čo je zaujímavé? Že je to ten istý ruský plyn, len príde cez sever a Nemecko. Faktom však je, že ak by sa stopol prívod plynu z Ukrajiny, tak nás to poškodí, lebo by sme prišli o príjmy, ktoré máme z tranzitu.
- Bol by prívod plynu cez reverzný tok pre nás drahší?
- Na to nie je dôvod, máme dohody s ruským Gazpromom, cena plynu by sa teda nemala zvýšiť. Ale ak by zakázali dovoz áut, tak to poškodí ekonomiku a našich ľudí. My sa konečne zviechame, máme slušný hospodársky rast, a pre toto sa môže stať, že ekonomika pôjde úplne opačným smerom.