Originálne kúsky! Košická pobočka Slovenského technického múzea pripravila pre návštevníkov prierez toho, čím sme si rovnali šaty v minulosti. Dynamický vývoj nástrojov na žehlenie nastal až koncom 19. storočia. Dovtedy ľudia používali v princípe primitívne nástroje, ktoré znútra vyhrievali rozžeraveným uhlím. Expozícia potrvá do februára 2025 a prináša veľa vzácnych kúskov.
Na drevené uhlie
Otvoriť galériu
Už z názvu je jasné, že ide o kúsky, kde sa ako médium používalo drevené uhlie. To sa vkladalo dnu. Na krajoch ústili otvory, aby stúpajúce splodiny z uhlíkov neotrávili osobu, ktorá žehlila. V Európe sa žehličky na drevené uhlie začali rozširovať od polovice 18 storočia.
Žehlička na drevené uhlie
Zdroj: nmh/jb
- Typ: liatinová, otvor s hlavou leva
- Obdobie: začiatok 20 storočia.
Komínové
Otvoriť galériu
Od druhej polovice 19. storočia sa začal riešiť problém splodín horenia vychádzajúcich zo žehličky. Úlohou komína bolo odkloniť plyny tak, aby ich osoba používajúca žehličku priamo nevdychovala. Existovalo viacero komínových verzií, ktoré sa však väčšinou líšili len smerom vyústenia výpustu.
Komínová žehlička
Zdroj: nmh/jb
- Typ: komínová, liatinová s drevenou rúčkou, typ NK 6.2.
- Obdobie: polovica 19. storočia
Liehové
Otvoriť galériu
Postupom času sa začali objavovať pokusy o ekologické riešenie. Použité boli takmer všetky druhy prchavých látok (víno, ropa, benzín či petrolej), no zvíťazil lieh. Pre liehovú žehličku bola nevyhnutná malá naplniteľná nádržka a hlava horáka s 8 až 12 dýzami. Rúčka mala malú priehlbinu, do ktorej sa nalialo lieh, zapálil sa a plameň predhrial nádobu, aby sa iniciovala tvorba plynu.
Liehová žehlička
Zdroj: nmh/jb
- Typ: liehová, Coleman Lamp - Toronto, Kanada
- Obdobie: 30. roky 20. storočia