Reklama

Neobyčajná výstava v Košiciach: Sledujte, akú žehličku používali v praveku!

Neobyčajná výstava v Košiciach: Sledujte, akú žehličku používali v praveku!

Zdroj: nmh/jb

Reklama

Originálne kúsky! Košická pobočka Slovenského technického múzea pripravila pre návštevníkov prierez toho, čím sme si rovnali šaty v minulosti. Dynamický vývoj nástrojov na žehlenie nastal až koncom 19. storočia. Dovtedy ľudia používali v princípe primitívne nástroje, ktoré znútra vyhrievali rozžeraveným uhlím. Expozícia potrvá do februára 2025 a prináša veľa vzácnych kúskov.

Pravek

Ide o hladenie kože, do ktorej boli ľudia v danom období oblečení. Hladili ju v prvom rade preto, aby nebola príliš pevná a tvrdá. Pohodlnejší odev sa dosahoval tak, že ľudia používali jednoduché hladidlá. Išlo o kusy kameňa, dreva či leštené vulkanické sklo.

Prvopočiatky žehličiek

Ide o želiezkové žehličky. Vnútri mali vložené médium, ktoré vyhrievalo žehličku. Buď sa dnu vkladali nahrievané kamene, alebo železo či liatina. Tie sa najprv nahriali, potom dali dnu a tak sa žehlilo. Vyrábali sa v tvare archy či volského jazyka.

  • Typ: kovová, mosadzná, dekoratívny vzor
  • Obdobie: prelom 19. a 20. storočia

S odnímateľnými rúčkami

Aby sa odevy vyrovnávali čo najrýchlejšie, ľudia mali niekoľko náhradných kontaktných plôch, ktoré umiestnili na sporák či kachle, a keď im jedna vychladla, ihneď ju vymenili za tú predohriatu, aby nestrácali čas.

  • Typ: krajčírska, nahrievacia, s mechanicky odnímateľnou liatinovou rúčkou
  • Obdobie: 1850 - 1900
Súvisiace