Pondelňajšiu správu holandského národného štatistického úradu CBS prevzali viaceré holandské médiá, informuje spravodajca TASR. Informačný server DutchNews.nl spresnil, že Holandsko dosahuje dobré výsledky v 14 z 23 ukazovateľov. Najlepšie je zo všetkých členských krajín EÚ v oblasti dôvery v iných ľudí a práce a voľného času - má najvyššie percento pracujúcich ľudí a takmer najnižšiu mieru dlhodobej nezamestnanosti. Okrem toho Holanďania majú aj najviac kontaktov s priateľmi, rodinou a susedmi – tri štvrtiny opýtaných vo veku 15 a viac rokov potvrdili kontakt s nimi aspoň raz týždenne.
Najhoršie parametre dosiahli Holanďania v dvoch oblastiach – vo výdavkoch na bývanie a pri priemernej dĺžke života žien. Na konci rebríčka 27 členských krajín EÚ v počte nepriaznivých ukazovateľov sa ocitli Chorvátsko (17 z 23 ukazovateľov) a potom Slovensko a Grécko (13 z 23 ukazovateľov).
Všeobecná prosperita je teda najnižšia v Chorvátsku a voči zvyšku EÚ je výrazne nižšia aj na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku, Poľsku a Grécku. S výnimkou Grécka boli všetky tieto krajiny do roku 1989 súčasťou východného komunistického bloku.
Výnimkou je Estónsko, kde je všeobecná prosperita vyššia než v bohatších krajinách ako Francúzsko či Belgicko. Prieskum rovnako ukázal, že všeobecná prosperita je nižšia ako priemer EÚ v južných členských štátoch, ktoré neboli komunistické, ako je Portugalsko, Španielsko a Taliansko, hoci tieto krajiny sú už desaťročia členmi Únie.