"Úplné zanedbávanie vysídlených ľudí sa stalo novým normálom. Miestne politické a vojenské elity si nevšímajú utrpenie, ktoré spôsobujú, a svet nie je šokovaný a neprinútia ho konať ani príbehy osobného zúfalstva, ani rekordné štatistiky," povedal generálny tajomník NRC Jan Egeland s tým, že mediálne pokrytie tejto situácie pokleslo, keď sa sťažil prístup pre novinárov aj humanitárne organizácie.
Moc v Burkine Faso má od prevratu v júli 2022 vojenská junta na čele s dočasným prezidentom Ibrahimom Traorém. V dôsledku útokov, ktoré si vyžiadali viacero obetí na životoch, si armáda zvolila bezpečnosť v krajine za svoju prioritu.
Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch však v apríli tohto roku zistila, že vyše než 200 ľudí zahynulo pri ťažení junty proti civilistom, ktorých podozrieva z kolaborácie s ozbrojenými skupinami. Podľa HRW by sa tieto úmrtia mohli považovať za vojnové zločiny.
Burkinská junta tieto "nepodložené obvinenia" odsúdila a odmietla a o pár dní na to oznámila dočasné pozastavenie vysielania a prístupu na webové stránky niekoľkých mediálnych organizácií vrátane francúzskych TV5Monde a Le Monde, britského denníka The Guardian a africkej časti stanice BBC.