Odstupné a dávky v nezamestnanosti
V prípade, ak zamestnanec dá výpoveď, nemá nárok na odstupné. Spôsob skončenia pracovnoprávneho vzťahu nemá vplyv na nárok na dávku v nezamestnanosti pri splnení zákonom stanovených podmienok.
„Zároveň majú zamestnanci možnosť obrátiť sa so žiadosťou na miestne príslušný inšpektorát práce, ak sa domnievajú, že došlo k porušeniu pracovnoprávnych predpisov zo strany ich zamestnávateľa. Podnet môžu podať aj elektronicky,“ približuje MPSVR SR.
Podmienky hromadného prepúšťania
Z hľadiska Zákonníka práce a pracovného práva platí, že firma nemôže začať prepúšťať iba tak. So zástupcami zamestnancov (alebo priamo s dotknutými zamestnancami, ak vo firme nie sú odbory) musí najneskôr mesiac pred začiatkom hromadného prepúšťania prerokovať rôzne alternatívy a spôsoby, ako mu predísť.
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny jasne hovorí, že „zamestnávateľ by mal v dostatočnej miere vysvetliť ekonomické dôvody hromadného prepúšťania“. Tu si treba opäť pripomenúť už spomínaný mesiac, ktorý musí ubehnúť medzi oznámením o pláne prepúšťať a reálnymi výpoveďami. Po uplynutí tejto lehoty sa na dotknutých zamestnancov vzťahujú všeobecné výpovedné lehoty, teda najmenej jeden mesiac.
V rámci hromadného prepúšťania tak zamestnanec môže najskôr stratiť prácu po dvoch mesiacoch od oznámenia. Samozrejme, môže to byť aj neskôr, ale to už závisí od výpovednej lehoty vo vašej pracovnej zmluve, prípadne od počtu odpracovaných rokov. Teoreticky to môže byť aj skôr, ak sa tak so zamestnávateľom dohodnete, lebo vám to vyhovuje viac.