Účasť vo voľbách je vo väčšine krajín dobrovoľná. Povinnosť voliť majú občania v Belgicku, Bulharsku, Luxembursku a s viacerými výnimkami aj v Grécku. V Belgicku a Luxembursku hrozí za neúčasť pokuta a tieto krajiny zaznamenávajú v eurovoľbách aj najvyššiu účasť - v roku 2019 to bolo 88,47 percenta a 84,24 percenta, zatiaľ čo priemer všetkých krajín bol 50,66 percenta, vyplýva z informácií zverejnených na stránke EP.
Väčšina členských štátov povoľuje voľbu zo zahraničia, či už poštou alebo na ambasáde a konzuláte iného štátu. To neplatí pre Slovensko, Česko, Maltu a Írsko. V Estónsku budú môcť občania voliť aj cez internet, pričom elektronické hlasovanie je možné od 3. do 8. júna.
Vo voľbách do EP sa využíva systém pomerného zastúpenia. To znamená, že počet zvolených členov každej strany závisí od podielu volebných hlasov, ktoré strany získali. Vo väčšine štátov vrátane Slovenska môžu podľa informácií na stránke EP voliči prideliť preferenčné hlasy s cieľom zmeniť poradie mien na zozname kandidátov vybranej strany. V šiestich krajinách (Nemecko, Španielsko, Francúzsko, Portugalsko, Maďarsko a Rumunsko) však nie je možné prideliť preferenčný hlas. Na Malte a v Írsku voliči uvádzajú kandidátov v poradí podľa priority.