Test odhaľuje stopy DNA nádorov ešte pred úplnou recidívou choroby. Pri testovaní predpovedal recidívu choroby u pacientiek so stopercentnou úspešnosťou. Lekári a vedci dúfajú, že test umožní skoršie nasadenie liečby, čím stúpne šanca jej úspešnosti. Odborníci sú výskumom nadšení, upozorňujú však, že sa stále nachádza v raných fázach.
Klinickú štúdiu realizovali výskumníci z Inštitútu na výskum rakoviny (ICR) v Londýne na vzorke 78 pacientiek s rôznymi druhmi skorých štádií rakoviny prsníka. "Tekutá biopsia" v krvi pacientiek pátrala po mutáciách uvoľňovaných rakovinovými bunkami. Test odhalil DNA nádorov v krvi 11 pacientiek, u ktorých neskôr recidíva skutočne nastala. U zvyšných pacientiek sa choroba nevrátila.
"Bunky rakoviny prsníka môžu v tele zostať aj po chirurgickom odstránení nádoru a iných druhoch liečby, no môže ich byť tak málo, že vyšetrenia ich neodhalia," vyhlásil vedúci klinickej štúdie Dr. Isaac Garcia-Murillas z ICR. Dodal, že takéto bunky môžu spôsobiť recidívu choroby aj mnoho rokov po prvotnej liečbe, a štúdiu označil za základ lepšieho monitorovania po ukončení liečby s potenciálom predĺžiť život pacientiek.