Situácia vo vzťahoch medzi jeho politickou reprezentáciou a partnermi v EÚ a NATO sa podľa neho vyhrotila po ruskom útoku na Ukrajinu, kde vláda odmietla poskytnúť Ukrajine okrem humanitárnej pomoci akúkoľvek vojenskú pomoc zo štátnych zásob a kde zásadne uprednostňuje mier pred vojnou. "Je to práve konflikt na Ukrajine, ktorý v EÚ a NATO ešte viac posilnil, doslova posvätil koncept jediného správneho názoru, a to, že vojna na Ukrajine musí pokračovať za každú cenu s cieľom oslabiť Ruskú federáciu. Kto sa s týmto jediným povinným názorom nestotožňuje, je okamžite označovaný za ruského agenta, je medzinárodne politicky odsúvaný na okraj. Je to kruté konštatovanie, ale v EÚ prestalo existovať právo na iný názor," pokračuje premiér.
Premiér spomenul aj stranu európskych socialistov, ktorej je SMER - SSD dlhoročným členom a ktorá mu pozastavila členstvo. Podľa Roberta Fica to bolo preukázateľne pre iné názory na vojnu na Ukrajine a rezervovanosť jeho strany pri podpore extrémnych názorov v etických otázkach. "Počas zasadnutia V4 v Prahe došlo k pokusu, našťastie neúspešnému, o rozbitie tejto významnej štruktúry regionálnej spolupráce s odôvodnením, že Slovensko a Maďarsko majú na niektoré medzinárodné témy iné názory," doplnil.
"Nevôľa niektorých veľkých demokracií rešpektovať koncept suverénnej a sebavedomej slovenskej zahraničnej politiky sa stala vodou na mlyn slovenskej opozícii, ktorá sa v roku 2020 dostala k moci po tom, čo hrubo politicky zneužila doteraz nevyriešenú vraždu novinára a jeho priateľky proti mojej tretej vláde v rokoch 2016 až 2020. Vláda, ktorú v rokoch 2020 - 2023 vytvorila opozícia, sa plne podriadila záujmom veľkých krajín a predovšetkým po začatí vojny na Ukrajine okamžite prijala koncept jediného správneho názoru a doslova vyrabovala slovenské ozbrojené sily, znížila v zásadnej miere obranyschopnosť Slovenska a nekriticky sa postavila na stranu krajín presadzujúcich vojenské riešenie konfliktu na Ukrajine. Za to si mohla na Slovensku vláda robiť čokoľvek," tvrdí Fico.
Podľa neho tu v rokoch 2020 až 2023 došlo k masívnemu zneužívaniu trestného práva na likvidáciu opozície, bez dôkazov boli obviňovaní a do väzby posielaní predstavitelia opozície, boli podozrivé úmrtia vo výkone väzby. "Ako opozičný líder som bol štyrikrát bezdôvodne obvinený za politickú činnosť. Celé tri roky sme upozorňovali EÚ na situáciu na Slovensku, nepadlo však ani jedno jediné slovo kritiky na adresu kvality právneho štátu na Slovensku a na vyčíňanie vlády pri zneužívaní trestného práva na likvidáciu opozície."
Premiér ďalej tvrdí, že nikto, ani na pôde EÚ, ani z predstaviteľov jednotlivých veľkých západných demokracií, sa ani len nespýtal na úmrtie advokáta Krivočenka, generála Lučanského a na preukázateľne zmanipulované trestné konania. "Pre veľké demokracie bolo podstatne viac ako právny štát dôležité mať na Slovensku k dispozícii politické sily, ktoré boli a sú pripravené urobiť čokoľvek pre cudzie záujmy, aj keď je to v príkrom rozpore so slovenskými národnoštátnymi prioritami," dodal.