Hoci je pre svoju chuť melón považovaný za ovocie, je to zelenina s veľkými nárokmi na teplo, kvôli čomu sa pestuje len v najteplejších južných oblastiach Slovenska. Ako vybrať ten najlepší?
Sezóna melónov sa už začala. V našich obchodoch bežne dostanete červené vodové aj menšie žlté cukrové. Jednotlivé odrody tých červených sú si veľmi podobné. V zásade sú guľaté alebo oválne, zelené alebo pruhované a vnútri väčšinou červené. Chuťou sa výraznejšie nelíšia, aj obsah látok je v podstate rovnaký.
Asi 90 % melóna tvorí voda, obsiahnutý cukor je v podobe fruktózy. Obsahuje vitamíny C, A, B1, B2, karotenoidy. Z minerálov má najväčšie zastúpenie draslík, potom vápnik, horčík, mangán a fosfor. Zdravé sú aj melónové jadierka.
Ovocie či zelenina?
Odpovede na túto otázku sú rôznorodé a odborníci, ale aj bežní ľudia majú problém zhodnúť sa na jednotnej odpovedi. Podľa mnohých je melón zelenina, pretože patrí do čeľade tekvicovitých. No napriek tomu ho obchodníci radia do regálu s ovocím. Zelenina je rastlina, z ktorej na konzumáciu využívame koreň, stonky, listy alebo semená, a preto sa zeleninári a záhradkári prikláňajú k zaradeniu do skupiny zeleniny.
Niektorí z nich tvrdia, že je dokonca príbuzná s tekvicami a uhorkami. Naopak, ovocie je plodina, z ktorej konzumujeme plody, z čoho vyplýva, že aj melón by mal byť ovocie. V podstate sa budú odpovede líšiť podľa toho, koho sa opýtate. Nezáleží na tom, či ide o ovocie, alebo zeleninu, pretože mu to na lahodnosti a sviežosti neuberá.
Melónové jadierka sú zdravé!
- obsahujú horčík, ktorý pomáha regulovať činnosť srdca, krvný tlak aj metabolizmus
- podporujú tvorbu kolagénu, dobrého na chrupavky, vlasy, nechty, pleť
- lykopén v nich je silný antioxidant
- arginín pomáha chrániť prostatu