"Po viac ako dvoch rokoch od začiatku ekologickej katastrofy na rieke Slaná sa konečne dostávame do bodu, keď by sa u nás mohlo realizovať efektívne a dlhodobé riešenie vytekania banských vôd z bývalých baní v Nižnej Slanej," uviedla samospráva.
Obec tiež skonštatovala, že doterajšie záchranné práce, ktoré boli realizované v podzemí, boli len dočasného charakteru. "My v samospráve sme len veľmi márne čakali na to, kedy dôjde k realizácii ďalších nutných opatrení pre zabezpečenie baní a zamedzenie výtoku banských vôd do rieky Slaná," uviedla obec. Samospráva verí, že štátne orgány budú rýchlo konať, keďže situácia so znečistením rieky sa podľa nej v poslednej dobe zhoršuje.
Pomaly sa do rieky Slaná vracia život (2022)
O vyčlenení 1,5 milióna eur na riešenie znečistenia rieky Slanej rozhodla vláda na svojom stredajšom rokovaní na základe informácie o narastajúcom objeme vytekajúcej kontaminovanej vody. Ministerstvo hospodárstva (MH) SR v dokumente upozornilo, že výtok znečistených vôd narástol z objemu dva litre za sekundu na súčasných päť litrov za sekundu. Vyčlenené financie majú byť použité najmä na obmedzenie vtekania banských vôd do hlbokých častí bane, a tým zabránenie ich následnej kontaminácii a vytekaniu na povrch a do rieky Slaná.
Kontamináciu vody v rieke Slaná v dôsledku vytekania banských vôd zo železorudnej bane v areáli bývalého banského podniku Siderit v obci Nižná Slaná potvrdili na začiatku roka 2022. Výsledky prvotných rozborov vody preukázali prekročenú hodnotu železa, mangánu, síranov či výskyt arzénu. Ešte pred letom 2022 zrealizovali v bani práce s cieľom prispieť k zníženiu vytekania silne mineralizovaných vôd do rieky. Pre okresy Rožňava, Revúca a Rimavská Sobota, cez ktoré Slaná preteká, vyhlásila vláda mimoriadnu situáciu.