TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP. Spojenci Ukrajiny z NATO prisľúbili Kyjevu vojenskú a peňažnú pomoc v boji proti ruskej invázii, ktorú jej budú poskytovať, kým to bude potrebné. Vo všeobecnosti však odmietli možnosť vyslania svojich vojakov na Ukrajinu.
Túto možnosť otvoril ešte koncom februára francúzsky prezident Emmanuel Macron na konferencii v Paríži. Poľský minister zahraničných vecí Radek Sikorski koncom mája vyhlásil, že Varšava by taktiež nemala vylúčiť možnosť nasadenia vojakov. "Nechajme (ruského prezidenta Vladimira) Putina hádať, čo urobíme," uviedol vtedy Sikorski.
"NATO neplánuje vyslať svoje sily na Ukrajinu," povedal vo štvrtok Stoltenberg s tým, Aliancia sa usiluje o dlhodobú finančnú podporu Kyjeva.
Západných spojencov Ukrajiny zároveň vyzval na zabezpečenie toho, aby sa už neopakovali oneskorenia a nedostatky v dodávkach vojenskej pomoci Ukrajine, ktorá podľa Stoltenberga potrebuje "predvídateľnosť a zodpovednosť".
Fínsky prezident Alexander Stubb na tlačovej konferencii povedal, že pobaltské ani severské štáty v súčasnosti neevidujú vojenskú hrozbu zo strany Ruska.