Perfektný posun vo vede: Najväčší strašiak pacientov zmizne z ambulancií?!
6. 6. 2024, 17:12

Zdroj: iStock
Výskumníci z University of British Columbia (UBC) vyvinuli nové ústne podávané inzulínové kvapky, ktoré majú potenciál stať sa bezbolestnou alternatívou injekcií. TASR informuje na základe správy servera Medical Xpress.
Kvapky sa aplikujú pod jazyk, odkiaľ rýchlo prenikajú do krvného obehu. Obsahujú zmes inzulínu a peptidu prenikajúceho cez bunkové steny (CPP) vyrobeného z rybieho odpadu. Peptid vyvinul tím, ktorý vedie Dr. Shyh-Dar Li, štúdiu s podrobným popisom výsledkov zverejnil vedecký časopis Journal of Controlled Release.
"Inzulín je zložitá molekula, v tabletkovej forme sa ľahko zničí v žalúdku," vysvetľuje Dr. Li. "Zároveň je potrebné, aby sa rýchlo dostal do krvi, no keďže je to veľká molekula, sám osebe nedokáže prenikať cez bunkové steny," dodáva.
CPP otvára inzulínu cestu a on vďaka nemu dokáže preniknúť cez sliznice v ústach do krvného obehu, uvádzajú testy vykonané pred štúdiou. Bez peptidu v ústach uviazol.
Inzulín u zdravých ľudí prirodzene produkuje pankreas. Jeho úlohou je po každom jedle regulovať hladinu glukózy v krvi. Diabetici si však nedokážu inzulín vyrobiť prirodzene, musia ho preto získavať z externých zdrojov.