„Česká strana oficiálne potvrdila, že medzi obeťami sú dve občianky SR. Ďalšie štyri občianky SR utrpeli pri nehode zranenie, jedna bola prepustená, ostatné ostávajú hospitalizované v stabilizovanom stave,“ informoval nás komunikačný odbor slovenského ministerstva zahraničia. Ďalšie dve obete boli Ukrajinky.
Okamihy hrôzy
Do nemocníc malo byť prevezených až 27 zranených. Medzi preživšími je aj Martin Bujňak, ktorý sa z vlaku dostal po svojich. Vo vagóne musel zostať aj po zrážke, pretože to bolo v tej chvíli bezpečnejšie. Stále je v šoku, hoci v jeho prípade si to odniesla len noha. „Som vďačný za to, že som prežil,“ povedal so slzami v očiach. „Počuli sme, ako niečo brzdí, potom prišla rana a všetci sme spadli. A zrazu tam boli ľudia od krvi,“ podal svedectvo o minútach hrôzy pre portál tn.cz mladý muž, ktorý cestoval s rodičmi. Vo vlaku sa viezla aj fotografka Lívia z Michaloviec, ktorá žije dlhší čas v Prahe a domov cestovala kvôli eurovoľbám.
„Tesne za stanicou sme počuli obrovský náraz. Zletela som zo stredného ležadla na slečnu, ktorá bola oproti a podo mnou. A so mnou aj batoh s laptopom a ešte mi na hlavu spadol rebrík,“ opisuje východniarka s tým, že reagovali veľmi rýchlo. „Obuli sme sa a vyšli sme na chodbu, tam sa už ľudia medzi sebou pýtali, či sú zranení. V našom vozni boli dve ženy, ktoré mali poranené hlavy. Druhý vozeň pred nami so ženskými kupé bol úplne zničený a pani, ktorá teraz sedí oproti mne v inom vlaku, vravela, že vychádzali oknami a všetko to tam bolo úplne zdemolované, železá a podobne,“ uviedla pre sme.sk.
Väčšinou Slováci
To, že väčšina cestujúcich boli najmä Slováci, potvrdil neskôr aj riaditeľ RegioJetu Radim Jančura. „Vychádzam len z toho, čo som videl pacientov v nemocniciach,“ povedal. Ťažko ranených prevážali vrtuľníky, pričom zdravotníci aktivovali traumaplán. Hovorkyňa pardubickej nemocnice však uviedla, že sú mimo ohrozenia života.